mustafa demir fatih belediyesi

Fatih Belediyesi'nin projelerini Türkiye sevdi!

Genel Uğurcan Tokay 07.01.2016
Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediyenin projelerine tüm yurttan büyük ilgi gördüklerini açıkladı.
Megakentin en eski semtleri arasında yer alan Fatih, son dönemde yeni projeleriyle gündemden düşmüyor. Özellikle dönüşüm ve Kapalıçarşı'nın restorasyonu konusunda önemli gelişmeler yaşanırken, belediyenin projeleri de bölgeye önemli kazançlar sağlıyor.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sulukule Sanat Akademisi'yle birlikte Yedikule'deki hayvan barınağı projelerinin önemine dikkat çekerken, Ramazan etkinliklerinde öncü olduklarını açıkladı.

İşte Mustafa Demir'in açıklamaları...

Sulukule Sanat Akademisi nasıl oluştu?

"Bu benim hayalimdi. Gelecekte, gerçekleşeceğini düşündüğümüz hayaller kuralım istedik biz. Sulukule'de romanlarımızın Allah vergisi yeteneklerini geliştirebilmelerine imkan verdik. Orada yaşayanlar için ortaya koyduk bu projeyi ama İstanbul'un her yerinden bu akademiye geliyorlar. Bunun dışında her okula bir orkestra projemiz var. Tüm enstrümanları biz veriyoruz. Bu okuldan yetişecek öğrencilerle senfoni orkestrası oluşturmak istiyoruz. 6 ay önce başladık, bugün çello çalan çocuklarımız var. Bu, Türkiye projesi olma yolunda ilerliyor"

Yedikule Hayvan Barınağı ne durumda?

"Türkiye'nin en düzgün, hayvan hakları açısından bütün kurallara uyulan, bakım ve sevginin verildiği tek yer Yedikule Hayvan Barınağı. Herkes gidip gelebilir, sürekli açık. Bu kapsamda belediye olarak gönüllülerle birlikte çalışıyoruz. Özellikle çocukların, hayvanlarla bir araya gelmesi, onları sevmesi çok önemli. Başka ilçelerden dahi gelenler olduğu için çok önemli yer sıkıntımız oluyor"

Ramazan Ayı etkinlikleri

"Ramazan denince akla Kutsal Emanetler, Hırka-ı Şerif, Oruç Baba geliyor. Tüm bunlar Fatih'te olduğu için Ramazan'da bir dizi etkinliğimiz oluyor. Bizim sahura kadar programlarımız var. Her gün bir mahalleyi, sofraya dönüştürüyoruz Ramazan Ayı'nda. Son zamanlarda farklı ülkelerden Müslüman vatandaşların sayısı Ramazan etkinliklerinde artmaya başladı. Şu anda sokak iftarları her yerde var. Ancak bunu 2006'da ilk olarak biz başlattık. Dışarıda masa kurup, insanlarla beraber olma imkanı yokken biz yaptık"

emlaktasondakika.com

fatih belediyesi projeleri fatih kentsel dönüşüm sulukule sanat akademisi yedikule hayvan barınağı