emlak-vergisi-itiraz-dilekcesi-2018

Emlak Vergisi 2018 oranlarına itiraz kapısı açık!

Genel Uğurcan Tokay 26.07.2017
Yeni dönem için belirlenen Emlak Vergisi rakamlarının yüksek olduğu iddialarıyla birlikte itiraz sürecini Prof. Dr. Veysi Sağır'a sorduk.
Dört yılda bir hesaplanan ve 2018 yılı için öngörülen emlak vergisi rakamları, mal sahiplerinin gözünü korkuttu. Rakamların 5 katı civarında artması, vergilerin fazlasıyla yükselmesine neden oldu. Ancak bu rakamlara itiraz etmek mümkün, son tarih 30 Temmuz 2017.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Prof. Dr. Veysi Sağır, emlak vergisi rakamları ve itiraz şekliyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak vergisine nasıl itiraz edilir?

“Emlak Vergisi'ne itiraz etmek için son gün 30 Temmuz 2017. Bu tarihe kadar mahkemeye dilekçeyle başvuruda bulunmak gerekiyor. Öncelikle yapılması gereken, itirazda bulunulacak taşınmazın listedeki vergi değerinin olduğundan düşük ya da yüksek olduğunu tespit etmek. Vergi rakamının hangi sayfalarda yer aldığını bulup, bununla birlikte Vergi Mahkemeleri'ne itiraz gerçekleştirilebilir”

Emlak Vergisi rakamları ne kadar oldu?

“Son dönemde çok konuşulan bir konu bu aslında ancak belli bir rakam elbette yok. Her bölgede, her mahallede, her sokakta rakamlar değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle yeni vergi rakamlarını öğrenmek için, bağlı olunan mahallenin muhtarlığına gidip detaylı inceleme yapmak gerekiyor”

Emlak Vergisi'nde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

“Emlak Vergisi rakamları tespit edilirken ticaret odası temsilcilerinin bazıları, oranlara itiraz edip düşük ya da yüksek dediler. Emlak Vergisi'nde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, belediye tarafından belirlenen vergi değerinin piyasadan düşük ya da yüksek olduğunu çözümlemek. Bir taşınmazın vergi değeri yüksek gösterildiyse, mal sahibinin cebinden daha fazla para çıkacak. Eğer belediyenin belirlediği rakam piyasa değerinin daha altındaysa, herhangi bir satış esnasında, alıcıyla satıcı arasında probleme neden olabilir. O nedenle belediyenin belirlediği oranların, bölge genelinde inceleme yapılarak değerlendirilmesi ve bunun sonucunda itiraz edilmesi gerekiyor”

Türkiye genelinde Emlak Vergisi oranları ne durumda?

“Bu kapsamda genel tabloya bakılacak olursa, binalar için belirlenen rakam, esas satış fiyatından düşük gözüküyor. Yani, Türkiye'de tespit edilen Emlak Vergisi değerleri, arsalar hariç özellikle binaların esas değerinden daha düşük gösterilmiştir”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

emlak vergisi oranları emlak vergisi 2018 hesaplama emlak vergisi itiraz emlak vergisi ne kadar 2018 emlak vergisi zammı emlak vergisi itirazı nereye yapılır emlak vergisi itiraz dilekçesi