Berat Albayrak

'Elektrikte 30 milyar liralık yatırım yapacağız'

Genel Emine Pile 26.10.2016
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda önemli açıklamalarda bulundu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısına katıldı.

Albayrak, "Tuz Gölü depolama tesisinde 2017 Ocak ayından itibaren cavernlere sırasıyla gaz basmaya başlayacağız." dedi.

Türk Akımı projesiyle ilgili Bakan Albayrak, şöyle konuştu:

"Türk Akımı'nın ikinci hattı Avrupa piyasasının akıbetiyle ilişkili bir husus. Türk Akımı, Türkiye'nin özellikle Batı hattı özelinde yaşanabilecek krizleri elimine etmek için önemli bir proje. 2017 itibarıyla inşaatın başlaması planlanıyor, projenin ilk kısmının 2019'a yetişmesi konusunda bir gecikme öngörmüyoruz."

'Nükleer enerjinin daha hızlı hayata geçmesiyle ilgili adımlar devam ediyor'
Albayrak, "Akkuyu'nun belirli hissesinin devredilmesi, sözleşmede hak olan bir durum. Üçüncü gruplarla görüşmeler yapıldığıyla ilgili bilgimiz var, nükleer enerjinin daha hızlı hayata geçmesiyle ilgili adımlar devam ediyor." dedi.

Elektrik dağıtım sektörünün 2016-2020 döneminde 18 milyar liralık yatırım yapacağını belirten, Albayrak, "Kamu olarak bizler de Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin (TEİAŞ) ana omurga sistemi için 12 milyar liralık yatırım yapacağız. Böylece, 30 milyar lirayı bulan bir yatırım hacmi ortaya çıkıyor." diye konuştu.

'Halkımız tüm oynanan tiyatronun farkında'

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin Bakan Albayrak, şunları söyledi:

"Yatırım yapılmış ve bir noktaya getirilmiş iki örgüt son bir yılda deşifre oldu. Bunlara karşı mücadele var. Yapılan sözde eleştirilerin eğer sizin mücadelenizi akamete uğratmaya yönelikse bunu dikkate almaya gerek yok. Mücadelemizi en üst düzeyde sürdürüyoruz. Yeni bir darbe girişimi olacağını düşünmüyorum ancak çok dikkatli olunması gereken bir süreçten geçiyoruz. Halkımız, tüm oynanan tiyatronun farkında. 'Olağandışı siyasete müdahaleyle şekillenecek bir olayın müsebbibi maşa olmayacaktır, bu maşayı elinde tutan olacaktır' yaklaşımıyla bakıyor halkımız."

'Kimse bu milletin zekasıyla, aklıyla dalga geçmesin'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Türkiye'nin (Musul'a ilişkin) tüm bu politikalar konuşulurken gözardı edilmesi düşünülemez, bu artık sadece bölgenin değil dünyanın sorunu hale gelmiştir. Kimse bu milletin zekasıyla, aklıyla dalga geçmesin." ifadesini kullandı.

'Bahçeli samimi bir duruş ortaya koydu'

Başkanlık sistemi konusunda ise Albayrak, şöyle konuştu:

"Türkiye başkanlık sistemi konusunda yeni bir sürece girdi. Sayın (Devlet) Bahçeli'nin çok samimi bir duruş ortaya koyduğunu düşünüyorum. Sayın Bahçeli, 'bunu getirelim, çözelim ve sonra da halka sunalım' dedi. Biz de bunu söylüyorduk. Son yaşanan süreçlerden sonra kimin neye hareket ettiği görülüyor. Bu noktada, Sayın Bahçeli'nin özellikle bu çatışmayı çözmeye dayalı sıkıntıyı halka götürmeye dayalı söyleminin gerçekçi ve Türkiye'nin menfaatine olduğunu düşünüyorum. Bu noktada ön alacak her siyasi kişi ve kurum halkın gözünde değer alacaktır."

Berat Albayrak enerji sektörü elektrik yatırımı