elektrik üretimi

Elektrik üretiminde hidroelektriğin payı artıyor

Genel Sinem Öztürk 29.05.2016
Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payını yüzde 30'a çıkarmayı hedefleyen Türkiye, elektrik üretiminde doğalgazın payını giderek azaltıyor.
Türkiye'de bu yılın ilk çeyreğinde doğalgazdan elektrik üretimi 21 milyar 409 milyon kilovatsaatle önceki yılların aynı dönemlerine göre en düşük seviyeyi gördü.

Elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payını 2023 itibarıyla yüzde 30'a çıkarmayı hedefleyen Türkiye, elektrik üretiminde doğalgazın payını giderek azaltıyor.

AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye bu yıl mart ayı sonu itibarıyla elektrikte 74 bin 39 megavat kurulu güce ulaştı.

Türkiye'de bu yılın ilk üç ayında önceki yılların aynı dönemine göre, doğalgazdan elektrik üretimi 21 milyar 409 milyon kilovatsaatle en düşük seviyeye indi. Böylece yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 65 milyar 662 milyon kilovatsaatlik elektrik üretiminin yüzde 32,6'sı doğalgazdan sağlandı.

Üretimde hidroelektriğin payı artıyor 

Bu yılın ilk çeyreğinde yerli kömürün elektrik üretimindeki payı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 20 milyar 442 milyon kilovatsaate çıktı. 

İthal kömürün payı ise söz konusu dönemde yüzde 1'e yakın azalma gösterdi. İlk üç aydaki toplam üretimin 10 milyar 263 milyon kilovatsaati ithal kömürden elde edildi.

Elektrik üretiminde hidrolik kaynakların payı da bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 büyüyerek 26,4'e ulaştı. Bu dönemde üretimin 17 milyar 376 milyon kilovatsaati hidroelektrik kaynaklardan elde edildi. 

Söz konusu dönemde elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin payı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 artarak, 3 milyar 644 milyon kilovatsaat olarak hesaplandı.

Kurulu gücün yüzde 30'u EÜAŞ'ta 

Elektrikteki kurulu gücün yaklaşık yüzde 30'u Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve bağlı ortaklık santrallerinden oluşuyor. Kalan yüzde 70'lik kısmını ise işletme hakkı devredilen santraller, lisanssız santraller ve serbest üretim şirketleri oluşturuyor.

Kurulu gücün kaynaklara göre dağılımında yüzde 35,4'le hidroelektrik santralleri ilk sırada yer alırken, yüzde 28,6 ile doğalgaz santralleri ikinci ve yüzde 21,5 ile kömür santralleri üçüncü sırada bulunuyor. Kurulu gücün geriye kalan yüzde 6,2'lik bölümü rüzgar santrallerinden ve yüzde 8,3'lük kısmı da çok yakıtlı santrallerden oluşuyor.

elektrik üretimi doğalgaz hidroelektrik