new york

Dünyanın en pahalı emlak piyasasında çalışanlar barınakta yaşıyor

Genel 16.04.2017 12:26

Dünyanın en pahalı emlak piyasalarından birine sahip New York'ta düşük ücretle çalışanlar barınakta yaşamak zorunda kalıyor.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD, aynı zamanda evsizlerin de en fazla olduğu ülkelerin başında geliyor. Evsiz Hizmetleri Birimi verilerine göre, 8 milyonu geçen nüfusuyla ABD'nin en büyük metropolü New York'ta 60 binden fazla evsiz bulunuyor. Dünyanın en pahalı emlak piyasalarından birine sahip New York'ta düşük ücretle hizmet sektöründe çalışan binlerce kişi, yüksek ev kiralarını karşılayamadığı için barınaklarda yaşamak zorunda kalıyor. 

Her ne kadar madde bağımlılığı ve akıl sağlığı bozukluğu evsizliğin nedenleri arasında gösterilse de New York'un kimi zaman "dudak uçuklatan" yüksek ev kiraları, kentte  evsiz sayısının artmasının temel nedeni kabul ediliyor. 

"Big Apple" lakaplı kentin binlerce yoksulu yüksek ev kiralarını karşılayamadığı için barınaklarda yaşamak zorunda kalıyor. 

New York'ta barınaklarda yaşayanların üçte ikisini (yaklaşık 40 bin), çocuklu aileler oluşturuyor. Barınaklarda 23 binden fazla çocuk kalıyor. 

Manhattan'da bir barınakta yaşayan ve sadece ilk adını veren Richard, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mükemmel bir işim olduğunu söyleyemem. Staten Adası feribotlarında bilet satıyorum. Yeteri kadar para kazanamadığım için burada kalıyorum." ifadelerini kullandı. 

Sirke benzettiği barınakta koşulların çok iyi olmadığını ancak yine de kendisine kalacak bir yer imkanı sunulduğunu anlatan Richard, birçok eyalette insanların sokaklarda yaşamak zorunda olduğunu söyledi. 

Richard, daha iyi bir iş bulup birikim yaptıktan sonra barınaktan ayrılmak istediğini ifade etti. 

Kuryelik yaparak hayatını kazanan ve bir süre Bronx'ta yaşayan 53 yaşındaki Ross da kirasını karşılayamadığı için barınağa taşındığını kaydetti. 

Barınak sakinlerinden 19 yıllık tesisatçı Michael, açık kalp ameliyatı geçirdikten sonra Brooklyn'de bir barınağa yerleşmek zorunda kaldığını söyledi. 

Hastanedeyken her şeyini kaybettiğini ve çalışamadığı belirten Michael, gidecek hiçbir yeri olmadığı için barınağa başvurduğunu ifade etti. 

İşten çıkarıldığı için barınağa taşınmak zorunda kaldığını anlatan Derek de New York'ta bir odanın kirasının bile en az bin dolar olduğunu ve birçok kişinin ev kiralamaya gücü yetmediği için barınaklarda yaşadığını belirtti. 

Barınakta yaşayan Samuel adlı işsiz, New York'ta ev kiralarının oldukça yüksek olduğunu, fiyatların özellikle 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarından sonra arttığını ifade etti. 
Evsizliğin büyük sorun olduğu California eyaletinde de çok sayıda yoksul, arabalarda ya da barınaklarda yaşıyor.