dubai suni dağ

Dubai daha fazla yağmur için suni dağ inşa ediyor

Genel Zeynep Karabağ 06.05.2016
Dubai Emirliği, ABD'li bilim adamlarıyla ortaklaşa yürüttüğü projede, daha fazla yağmur elde etmek için suni dağ inşa edecek.
Log'un internet sitesinde yer alan habere göre; Dubai, suni adalar ve dünya rekorları kıran yükseklikteki gökdelenleri ile ekstrem mühendislik konusunda bir marka haline geldi.

Petrol kaynakları sayesinde hayli zengin bir ekonomik yapıya sahip olan Dubai, yaşadığı su sıkıntısına karşı pek çok ülkenin hayal bile edemeyeceği bir çare buldu.

Yüz ölçümü olarak hayli küçük olan bu Arap Emirliği, daha fazla yağmur yağmasını sağlamak için suni bir dağ inşa edecek.

ABD merkezli bilim kuruluşları olan “National Center for Atmospheric Research” ve “University Corporation for Atmospheric Research”teki araştırmacılarla beraber yürütülen projede, böyle bir dağın hava durumu üzerine etkileri ve dağın yükseleceği lokasyonun belirlenmesi gibi konular araştırılıyor.

UZMANLAR PEK ÜMİTLİ DEĞİL AMA

Ancak bazı uzmanlar, projenin başarıya ulaşma ihtimal konusunda temkinli. Oxford Üniversitesi'nden fizikçi Raymond Pierrehumbert, “İşe yarayacağına dair şüphelerim var” dedi. Pierrehumbert'ın konuya ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

“Uzun, konik olmayan bir tepe inşa etmeniz gerekir. Aksi takdirde hava etrafından geçecektir. Bunu yapabilseniz dahi, dağlar yokuş yukarı tarafa yağmur düşmesini sağlar, fakat çok sürekli. Zaten bulut tohumlamanın çok yağmur getirdiğini gösteren çok az örnek var.”

Dubai hükümeti, projenin maliyetinin büyüklüğüne göre gidişata karar verecek.

Dubai suni dağ Dubai National Center for Atmospheric Research University Corporation for Atmospheric Research