Hotel Indigo Dubai The Sustainable City

Dubai çöllerinde yeşil dönüşüm!

Genel Emine Pile 21.05.2015
Dubai’de yapılan otelde her şey doğa dostu. Mobilyasından enerjisine kadar yüzlerce detay ‘doğa ana’ya saygı niteliğinde.
ESD - Araplar yine yapacağını yaptı.  Dubai'de yapımı süren ve 2017 yılında açılması planlanan Hotel Indigo Dubai The Sustainable City turizm sektörüne şimdiden damgasını vurdu.  170 odası olması planlanan ‘geri dönüşümlü' otel için çölün ortasında çok geniş bir alan sıfırdan yeşillendirildi. Ağaçların ve birbirinden farklı bitkilerin yer aldığı otelin bahçesinde her şey a'dan z'ye düşünüldü.  

Otelde kullanılan suların geri dönüşümünün sağlanması için özel bir sistem kuruldu. Böylece otelde bir damla bile su ziyan edilmeyecek. Ayrıca otelin tüm elektriği yüzde 100 güneş enerjisinden faydalanılarak sağlanacak.  

Benzer şekilde oteldeki diğer tüm atıklarda (insan dışkısı dahil) organik olarak yeniden dönüştürülerek, gübre, yakıt vb. amaçlarla kullanılacak. Bunun için otel kampüsü içine arıtma ve yeniden dönüşüm tesisleri de kuruldu. 

Çok geniş bir çim amfitiyatronun yer aldığı otelde, burada konserler, animasyonlar, eğlenceler düzenlenecek. Bu arada otelin tüm mobilyaları, çarşaf, nevresim, havlu, perde, masa örtüsü vb. tekstil ürünlerinin de tamamı geri dönüşümlü malzemelerden oluşuyor.

İşletmeciliğini Intercontinental Hotels Group (IHG) yapacağı ‘hotel-şehir'in tamamlanmasının hemen ardından yanında benzer ikinci bir inşaata başlanacak. IHG Hindistan, Orta Doğu ve Afrika sorumlusu Pascal Gauvin, “Hotel Indigo Dubai,  bu butik tarzı arayan konuklar için benzersiz bir otel olacak” dedi. Ayrıca projenin şehir ayağında konut, yeşil okul, bir toplum merkezi, binicilik merkezi, otoparklar ve organik çiftlikler olacak.

 

Hotel Indigo Dubai The Sustainable City