doğalgaz tasarrufu

Daha fazla ısınmak için ne yapmalı?

Genel Merve N. Güreş 09.11.2015
Kış geliyor. İşte hem daha fazla ısınmak, hem de daha az yakıt parası ödemek için bazı ipuçları…
Kasım ayına girdiğimiz bugünlerde kış hazırlıkları da çoktan başladı. Ev ve işyerlerinde daha fazla ısı verimliliği yakalayıp daha az ücret ödemek ise aslında çok basit. Öncelikle evlerimizde tercih ettiğimiz radyatörlerin TSE tarafından verilen “Isı Kalori Değeri” test raporlarının istenmesi gerektiğini belirten Nota Isı ve Yapı Sistemleri Genel Koordinatörü Ersan Ergün, “Türkiye'de genel olarak bir ısınamama problemi var. Üşümemizin ana sebebi,  doğru ortama göre doğru radyatör kullanılmamasıdır. 100 metre karelik bir evde doğru materyalle 7 metreye yakın radyatör kullanıldığında ısınamama sorunu ortadan kalkar” diye konuştu.

ISINAMIYORSANIZ BİR SEBEBİ VAR

Türkiye'de genel olarak 2 tip radyatör kullanıldığını sözlerine ekleyen Ersan Ergün, “Öncelikle pazarın yüzde 95'i sacdan yapılan panel radyatörlerdir. 40 yıldır her evde kullanılan herkesin bildiği radyatörler. Bir de kapı ve pencere profilinden üretilen alüminyum radyatörler var. Bu ürünler maalesef ısınma adına hiçbir ihtiyacı karşılayabilecek teknik yeterlilikte değildir. Bu ürün sadece Türkiye'ye özgü bir çözümdür. Ülkemizin dışında bu ürünlere rastlamanız mümkün değildir. Üstelik bu radyatörler sadece daha fazla doğalgaz faturası ödemenize yol açar” diye konuştu.

 <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Nota+Is%c4%b1+ve+Yap%c4%b1+Sistemleri+Genel+Koordinat%c3%b6r%c3%bc+Ersan+Erg%c3%bcn'>Nota Isı ve Yapı Sistemleri Genel Koordinatörü Ersan Ergün</a>,

VERİMLİLİK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Dünyada ve çevre ülkelerde olup da Türkiye'de olmayan bir başka tür radyatör daha olduğunu hatırlatan Ergün, döküm alüminyum radyatörlerin verimlilik açısından diğer iki türe oranla çok ileride olduğunu aktardı. Ergün, Rusya, Azerbaycan, Hırvatistan, İtalya, Kazakistan, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Kuzey Afrika Ülkeleri başta olmak üzere Türkiye hariç çevremizdeki tüm ülkelerde döküm alüminyum radyatör kullanımının yüzde 50 oranlara eriştiğini söyleyerek şöyle devam etti:  “Döküm alüminyum radyatörler diğer radyatörlere göre, daha hafif ve daha uzun ömürlüdür. Ayrıca ısı verimliliği açısından da diğer türlere göre 3 kata varan ısı verimliliği sağlamaktadır. Türkiye gibi enerjiyi ithal eden ülkelerde, ısınmak için ne kadar bütçe ayırdığınız çok önemli. Doğru radyatör kullanımı ile doğalgaz faturalarınızı yüzde 25'e varan oranda düşürebilirsiniz.”

Kış aylarında radyatörlerinizi doğru kullanarak ve doğru kurarak tasarruf sağlanabileceğini hatırlatan Ersan Ergün, şunları önerdi:

  • Radyatörün ısı kalori değerlerini gösteren ve TSE'den verilen test raporunu isteyin.
  • Evin konumu, mimari tasarımı ve ısınacak ortama göre radyatör seçimini yapın.
  • Radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmayın.
  • Radyatörün duvardan ve yerden 10 cm uzakta kurulmasına dikkat edin.
  • Evin sıcaklığı arttığında pencere açmak yerine radyatör vanasını kısın.
  • Radyatörlere termostatik vana taktırın.
Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

Nota Isı ve Yapı Sistemleri Genel Koordinatörü Ersan Ergün radyatör doğalgaz tasarrufu