Malum Seyit Camisi

Çivi kullanılmadan yapılan Malum Seyit Camisi 8 asırdır ayakta!

Genel Sinem Öztürk 09.10.2016
13. yüzyılda çivi kullanılmadan inşa edilen Malum Seyit Camisi, oyma tekniğiyle işlenen geometrik desenleriyle ilgi görüyor.
Tokat'ın Sulusaray ilçesinde, çivi kullanılmadan ahşap ve kesme taştan yapılan Malum Seyit Camisi, 8 asırdır hizmet veriyor. Çandı yöntemiyle (çivi kullanılmadan) inşa edilen tarihi cami, Malum Seyit Tekke köyünde yer alıyor.

Duvarları bir sıra kesme taş, üç sıra tuğla dizilerek örülen cami, mimari yapısıyla ziyaretçilerden ilgi görüyor. Caminin ahşap taşıyıcıların yüzeyine oyma tekniğiyle işlenen geometrik desenler de dikkati çekiyor. Ahşap tavanlı ve kubbeli, dikdörtgen planlı cami, 8 asırdır hizmet veriyor.

Malum Seyit Camisi imam hatibi Salim Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıldır burada görevli olduğunu söyledi. Caminin Selçuklular döneminde 1200'lü yıllarda yapıldığının tahmin edildiğini anlatan Özdemir, "Selçuk Üniversitesi profesörlerinin yaptığı çalışmada, bölgede bu özelliklerde 3 çivisiz cami bulunduğu belirtildi. Bunlardan biri de bizim camimiz. Direkler birbirine çiviyle değil, 32 demir dövülerek geçmiş. Çivi kullanılmadan inşa edilmiş." dedi.

Özdemir, 1940'ta çatı kısmı onarılan caminin, 1970'te ve son olarak 2006'da Vakıflar Genel Müdürlüğünce aslına uygun restore edildiğini bildirdi.

Camiyi görmek için Almanya ve Fransa'dan gelenler olduğunu dile getiren Özdemir, "Öğretim üyeleri, özellikle Fransa'dan öğrenciler araştırma yapmak için geliyor. Haberdar olan turistler, çivisiz camiyi görmek için köyümüzü ziyaret ediyor." ifadelerini kullandı.

Cami cemaatinden Adıdüzel Çalışkan ise caminin Selçuklu mimarisi eserlerinden olduğunu belirtti. Türkiye'de ender görülen çivisiz camilerden birinin köylerinde bulunmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Çalışkan, camiye turistlerin ilgi gösterdiğini kaydetti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise 1200'lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen Malum Seyit Camisi'nin vakıf eseri olduğunu bildirdi.

Malum Seyit Camisi tokat Malum Seyit Camisi Malum Seyit Tekke köyü