çamlıca camii

Çamlıca Camii açılış için gün sayıyor!

Genel 22.12.2018 12:17

6 yıldır çalışmaların devam ettiği Çamlıca Camii'nin yüzde 99'u tamamlandı. Caminin 2019 yılının ilk aylarında açılması bekleniyor.

2013 yılında temelleri atılan Çamlıca Camii'nde sona gelindi. Yüzde 99'u tamamlanan camide 100 dönümlük alanda peyzaj çalışmaları sürüyor. Dev camide vatandaşların kullanımı için 24 yürüyen merdiven ile 27 asansör de yerlerine yerleştirildi. Aynı anda yüzlerce işçinin çalıştığı, ses ve ışık sistemlerinin testlerinin sürdüğü Çamlıca Caminin 2019 yılının ilk aylarında açılışa hazır olması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013'te temelleri atılan Çamlıca Camii'nde artık sona gelindi. Caminin şu anda yüzde 99'u tamamlandı. Şantiye de şu anda peyzaj çalışmalarına ağırlık verilmiş durumda. Çamlıca Camii'nin çevresinde toplam 100 dönümlük arazide süren peyzaj çalışmalarında yüzlerce ağaç dikildi. Havuzlar ve şelalelerle süslenecek Çamlıca Camii çevresinde vatandaşlar için oturma alanları da bulunacak.

Çamlıca Camii külliyesinde vatandaşların rahat hareket etmeleri için 24 yürüyen merdiven ile 27 asansör de yerlerine yerleştirildi. Yürüyen merdivenlerin camiye yaya olarak gelen vatandaşları rahatlıkla caminin içine ulaşmalarını sağladığı belirtildi. Asansörleri kullanan vatandaşların ise otoparktan direkt caminin içine ulaşabildikleri belirtildi.

Caminin içinde 17 bin metrekarelik alan deseni Çamlıca Camii için tasarlanan özel yapım halı ile kaplandı. Halının altında elektrikli ısıtma sistemi bulunuyor. 

7 TON AĞIRLIĞINDA AVİZESİ VAR
?
Bu arada daha önceden Çamlıca Camii'nin dev kubbesinin altına yerleştirilen 7 ton ağırlığında 3 kattan oluşan dev avize ise testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. İç içe geçmiş halkalar şeklinde olan dev avizenin en geniş bölümü 32 metre çapında, diğer halkalar ise 24 ve 16 metre çapında. Camide ayrıca 10 metre çapında 4 avize daha bulunuyor.

"YÜZDÜK YÜZDÜK KUYRUĞUNA GELDİK"
 
İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. 5,5 yıldır devam eden çalışmalarda 500 bin metrekarelik bir alan içinde 200 bin metrekaresi kapalı alanda betonarme inşaat çalışması yaptık. Şu anda caminin içine halı serme işlemini bitirdik. Şu anda ses, ışık ve ısıtma sistemi testlerinde de sona yaklaşıyoruz. Cami çevresinde 100 dönümlük alanda peyzaj çalışmaları sürüyor. 2019 yılının ilk ayında caminin tüm bölümleri hizmete hazır olacak" dedi. 

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK CAMİ

En büyük cami kompleksi olacak Çamlıca Camii, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı. 6 minareli camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. Komplekste ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları, 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark bulunuyor. 

Çamlıca camisi, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip. Çamlıca cami ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda "Fetih Suresi"yle dikkat çekiyor. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunuyor. Cami 4'ü 107.1 metre, 2'si ise 90'ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip.  Çamlıca Camii bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013'te temelleri atılan Çamlıca Camii'ni fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin görüntüledi. 

KUBBEDEN İLK FOTOĞRAFLAR

Kubbelerin üstadı olarak tanınan sanatçı Cemil Şahin'in objektifine yansıyan fotoğraflar Çamlıca Camisinin kubbesinden çekilen ilk fotoğraf olma özelliği taşıyor. Gaziantep'te özel olarak yaptırılan 17 bin metrekarelik halının serilmesi Çamlıca Camisinin kubbesinden böyle görüntülendi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN ÇAMLICA'DA TARİHİ MESAJ

Avlu giriş kapısının yan tarafına asılan ve mermere işlenmiş tarihi mesaj:

MİLLETİMİZ TARİH BOYUNCA HER ALANDA BÜYÜK DESTANLAR YAZARKEN, SANATTA DA EMSALSİZ HÜNERLER SERGİLEMİŞTİR.

ÜÇ KITAYA SERPTİĞİMİZ ÇİL ÇİL KUBBELER. SANAT ESERLERİMİZİN EN NADİDE ÖRNEKLERİDİR.

"TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN. TEK DEVLET" DUYGUSUYLA COĞRAFYAMIZA VURDUĞUMUZ MÜHÜRLER OLAN CAMİLERİMİZ, KIYAMETE KADAR RUHUMUZU BESLEMEYİ SÜRDÜRECEKLERDİR.

İSTANBUL'UN EN GÜZEL TEPELERİNDEN ÇAMLICA'DA İNŞA ETTİĞİMİZ BU ESER, İNŞALLAH ASIRLAR BOYU MİLLETİMİZE IŞIK TUTACAK BİR ŞAHADETNAME OLACAKTIR.

NE MUTLU İMANLA İNŞA EDİP, İBADETLE İHYA EDEN GÖNÜLLERE.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.