Ramazan'da Rumeli ezgileri

Bursa'da vatandaşlar sahura Rumeli ezgileriyle uyandı!

Genel Emine Pile 21.06.2015
Bursa Folklor Eğitim Merkezi Spor Kulübü'nün bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği "Rumeli ezgileriyle sahur programı" vatandaşın beğenisini kazandı.
Bursa'da BURFEM üyesi gençler Osmangazi'de vatandaşa sürpriz bir sahur programı hazırladı. Grup, mahalle sakinlerini sahura davul yerine akordiyon, tef, klarnet ve darbukadan oluşan enstrümanlar ve Balkan müziğiyle kaldırdı. 

Tef, darbuka, akordiyon ve klarnet eşliğinde sahur...

Rumeli yöresine özgü kıyafetler giyen gençler, tef, darbuka, akordiyon ve klarnet eşliğinde Balkan müziklerini çalarak sokakları dolaştı. Mahalle sakinleri, sokak sokak dolaşan, yöresel halk oyunlarını sergileyen gençlere evlerinde yaptıkları börek ve tatlılardan ikram etti. 

Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUDEF) Sanat Yönetmeni Adem Serbest, gazetecilere yaptığı açıklamada, organizasyonu bu yıl 4'ncü kez düzenlediklerini söyledi.

Artık geleneksel hale gelen organizasyonun şöhretinin Bursa dışına çıktığını anlatan Serbest, "Tüm Türkiye'den hatta Balkan ülkelerinden olumlu tepkiler alıyoruz. Organizasyonu, rahatsızlık vermemek için haftasonu düzenliyoruz" dedi.

Serbest, Selamet Mahallesi'nde bu yıl çok kalabalık bir sahur programı da düzenlemeyi arzuladıklarını vurgulayarak, "Bu organizasyonumuz artık neredeyse özlemle bekleniyor. Ramazan ayına girer girmez vatandaşlar, 'etkinliği ne zaman yapacaksınız?' diye soruyorlar. Her yıl katılım daha fazla oluyor" diye konuştu.

BURFEM Ramazan'da Rumeli ezgileri