3.havalimanı projesi

'Bu proje uçuracak Türkiye'yi'

Genel Rüya Tulumbacı 27.10.2015
KTÜ öğrencileriyle bir araya gelen THY Genel Müdürü Temel Kotil, yapım çalışmaları devam eden 3. Havalimanı projesinin önemini anlattı.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Konseyi, Temel Kotil'i öğrencilerle buluşturdu. Kotil söyleşide İstanbul'da yapımı süren 3'üncü havalimanı projesinin Türkiye'yi uçuracağını belirtti.

Dünya'da 3. olacak

Temel Kotil, “İstanbul'da yapılan yeni havaalanı projesi süper bir proje. Ben öyle sanıyorum ki bu havaalanıyla ilgili kitap yazılacak ve dünyaya katkısı anlatmakla bitmiyor. İstanbul'da havaalanı yaparsanız dolar taşar. Yeni havaalanı 2025 yılında yolcu sayısı olarak dünyadaki 3'üncü büyük havaalanı olacak. Atatürk Havaalanı ise bu yıl itibariyle Avrupa'da ikinci büyük havalimanı. Bir zamanlar diplerdeydik, şimdi ise yükseklerdeyiz. İstanbul 2025 yılında 121 milyon yolcu kapasitesiyle 3'üncü, 2035 yılında ise 256 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en çok yolcu gelen havaalanı olacak. Bu proje çevreci, az karbondioksit yakıyor uçaklar, insanlar evine erken gidiyor, rekabetçi. Devlet her yıl 1 milyar dolar kira alacak. Havalimanı açıldığı ilk yıl her dairesi kiraya veriliyor, 90 milyon kapasite 90 milyon yolcu. Zararı yok. Doluluk olduğu için geçiş dönemi yok. Bu proje uçuracak Türkiye'yi” dedi.

3. Havalimanı KTÜ THY Temel Kotil