Çeşmeli ev

Bu evde 100 yıldır su sesi eksik olmuyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 01.05.2015
Elazığ Palu’da 100 yıl önce yapıldığı sırada temel kazısında bulunan ve yapının içerisinde bırakılan çeşme, o günden bu yana akmaya devam ediyor.
Karşı Bahçeler Mahallesi'ndeki evde ailesiyle yaşayan Erdem Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oturdukları evin dedesi tarafından bir asır önce yapıldığını ve yapının özelliğini koruduklarını söyledi. 

Çeşmenin, temel kazısı sırasında bulunduğunu ve zarar görmemesi için evin içinde bırakıldığını anlatan Ünal, yıllardır suyu hiç kesilmeyen çeşmeden mahalle halkının da faydalandığını belirtti.
Ünal, şunları söyledi:

"Özellikle Ramazan ayında komşularımız gelir buradan su götürür. Bu sudan yapılan ayran daha güzel olur. Çeşmenin suyu, kışın ılık, yazın soğuk olur. Yaz aylarında karpuzu, kavunu, akan suyun altına bırakıyoruz soğuyor, dolaba gerek kalmıyor. Kışın da ılık su olduğu için rahatça abdest alıyoruz, elimizi ve yüzümüzü yıkıyoruz." 

Ünal, evin içinde kalan çeşmenin taştan oyulduğunu, giderini ise kendilerinin yaptığını, sürekli akan suyu, ziyan olmaması için bahçe havuzunda biriktirerek sulamada kullandıklarını kaydetti. 

"Uyurken terapi gibi geliyor"

Kimi insanların, "Su sesinden rahatsız olmuyor musunuz? Nasıl uyuyorsunuz?" şeklinde sorular yönelttiğini aktaran Ünal, "Su sesinin uykumuza zararı yok. Bize, güzel bir terapi gibi geliyor, daha güzel uyuyoruz. Rahatsız etmiyor bilakis daha güzel ve huzur verici" ifadelerini kullandı. 

Tarihi çeşmeden akan suyun bugüne kadar hiç kesilmediğini dile getiren Ünal, "Geçen yıl büyük bir kuraklık oldu ama bizim suyumuz hep akıyor. Uzaktan merak ederek, görmeye gelenler oluyor. Suyu içip gidenler, bidonlara doldurup götürenler oluyor. Meraklısı çok" diye konuştu.

AA

Elazığ 100 yıllık ev su sesli ev Elazığ çeşmeli ev