Edirne Selimiye Camisi

Bu camide elektrik kesilse de ezan okunabilecek

Genel Emine Pile 17.02.2015
Mimar Sinan’ın eseri olan Edirne’deki Selimiye Camisi’nin elektrik kesintilerinden olumsuz etkilenmemesi için camiye jeneratör yerleştirildi.
Osmanlı padişahı 2. Selim tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Edirne Selimiye Camisi'nde yerleştirilen 100 kilovatlık jeneratör ile elektrik kesintisi yaşansa da ezanlar okunmaya, cami aydınlatılmaya devam edecek. 

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, yaptığı açıklamada, Selimiye Camisi jeneratör sisteminin Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in yönlendirmesi, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren'in de çalışmalarıyla kurulduğunu söyledi.
Avluya getirilen jeneratör, konulacağı odaya sığmadığı için parçalara ayrıldı, daha sonra caminin batı girişindeki odaya monte edildi.

Artık Selimiye'nin elektrik kesintilerinden olumsuz etkilenmeyeceğini vurgulayan Üzüm, "Elektrik kesilse de ezanlar okunmaya ve cami aydınlatılmaya devam edecek. Kısa sürede caminin elektrik sistemi de elden geçecek. Ulu ve Üç Şerefeli camilerin de jeneratör sistemine ihtiyacı var. Kısa sürede oralara da kurulacak" dedi.

"Halıları yenilecek, eski halı Bulgaristan'a gidecek" 

Üzüm, dünyada hem ibadet hem de mimari açısından zirve konumundaki Selimiye Camisi'nin halılarının da yenileneceğini ifade etti.

AA

Edirne Selimiye Camisi elektrikleri kesilmeyen cami