Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce

Bu binalar, insanın ömrünü uzatır!

Genel Emine Pile 09.12.2014
Çevre kirliliğini ve enerji kullanımını azaltan yeşil binaların önemi gün geçtikçe artıyor
Duyarlı, çevre dostu, akıllı bina gibi farklı niteliklerle adlandırılan yeşil binalar çevreyi ve içinde yaşayan insanları birçok dış etkiden koruyor. İnsan sağlığının öneminin arttığı günümüzde sağlıksız ve enerji tüketimi ile cebimizi yakan binalar, yerini çevreye duyarlı binalar alıyor. 

Tasarımından yapım aşamasına, hatta yıkım sürecine kadar kaynakları verimli kullanan, topluma ve çevreye duyarlı binalara yeşil bina deniyor. 

Yapılan araştırmalara göre binaların yeşil bina olarak tasarlanması ve işletilmesi durumunda, geleneksel yöntemlerle tasarlanan ve işletilen binalara göre enerji kullanımında yüzde 24-50, karbondioksit emisyonlarında yüzde 33-39, su tüketiminde yüzde 30-50, katı atık miktarında yüzde 70, bakım maliyetinde ise yüzde 10-15 oranında azalma sağlanabilir.

İşte yeşil binanın avantajları : 

1-    Yeşil binalar suyu verimli kullanır 
2-    Enerji tasarrufu sağlar
3-    Sağlıklı bir ortam için iç hava kalitesi artıyor 
4-    Yapım aşamasında doğal çevre tahribatının en aza indirilmesini sağlar
5-    Binanın değerini artırır
6-    Temiz teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesine ortam sağlar 
7-    Güneş enerjisinden ve doğal ışıktan yaralanma olanağı sunar
8-    Karbondioksit salınımının azaltılmasında etkili olur 

Peki ya yeşil binalar pahalı mıdır? 

Her ne kadar çevreye olan hassasiyeti ve sağladığı yararlarla dikkat çekse de yeşil binaların fiyatı da merak edilen bir konu… Düşünüldüğü kadar pahalı olmayan bu binaların maliyeti, sağlıksız binalardan sadece yüzde 5-10 fazla bir rakamsa sahip bulunuyor.  Üstelik bu binalar ayakta kaldığı sürece de 10 katına kadar kazanç getirebiliyor. 

Bu şekilde akıllı binalarda faturalar daha düşük, içlerinde çalışan kişilerin üretkenleri ise daha yüksek oluyor. Çevreye olduğu kadar ekonomiye de katkı sağladığını gösteriyor.

Yeşil bina sahiplerine sertifika geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binalarda verimli enerji kullanımı konusunda yönetmelik hazırladı. Düzenlemeyle 7 kişilik bir komite, enerjiyi verimli kullanan mevcut ve yeni binalara ‘yeşil bina' sertifikası verilmesine karar verecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin açıklamlarına göre lisans verilen kurumlara “Burası yeşil binadır” belgesi verilecek. 

Emlaktasondakika.com 

 

 

yeşil bina Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İdris Güllüce yeşil bina enerji tasarrufu