son depremler

Bir günde 120 deprem oldu!

Genel Uğurcan Tokay 30.05.2015
Son kayıtlara göre 29 Mayıs günü meydana gelen 120 depremin 92'si Akdeniz Gökova Körfezi'nde gerçekleşti.
Tehlikeli fayların üzerinde bulunan Türkiye, her gün beşik gibi sallanıyor. Çoğunlukla şiddeti 4 ve altında olan depremler hissedilmiyor. Ancak ülke genelinde yüzlerce depremi 24 saat içerisinde yaşıyoruz.

120 deprem korkutuyor

Son olarak 29 Mayıs 2015 tarihine bakıldığında Türkiye ve Türkiye'yi etkileyecek 120 depremin meydana geldiği görülüyor. Büyüklükleri ağırlıklı olarak 1 ile 4 arasında değişen depremlerin çoğu Akdeniz'de gerçekleşti. Özellikle Gökova Körfezi, son günlerde beşik gibi sallanıyor. 29 Mayıs içerikli raporun detayları incelendiğinde 120 depremin 92'si bu bölgede meydana geldi. Fay hattının sürekli hareket ettiği bölgede yaşayan vatandaşlar büyük bir tedirginlik içerisinde.

kentsel dönüşüm 2015 kira yardımı

Van depremi, kentsel dönüşümü hızlandırdı

Geçmiş dönemde çok büyük depremler yaşayan Türkiye özellikle son yıllarda Marmara, Van, Körfez depremleriyle birlikte büyük bir darbe aldı. 2011 yılında meydana gelen Van depreminin ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.

Devlet kira desteği veriyor

Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere TOKİ, Emlak Konut GYO ve yerel belediyeler, dönüşüm konusunda çok hassas davranırken, sürecin hızlanması için gerekli tüm desteği sağlıyor. Bakanlık, dönüşüm bölgelerinde yaşayan maliklere 18 ay boyunca kira yardımı yaparken, kiracılara da bir defaya mahsus iki kira bedeli ödüyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

 

son depremler türkiye son depremler gökova körfezi akdeniz son depremler