Beyazıt Kulesi

Beyazıt Kulesi’nin saklı tarihi gün yüzüne çıkıyor!

Genel Emine Pile 12.03.2015
İstanbul Üniversitesi sınırları içinde Beyazıt Kulesi, restorasyon çalışmasının sonrasında ziyaretçilerini İstanbul hakkında bilgilendirecek.
1749 yılında yangınları gözetlemek ve haber vermek için inşa edilen kule, devam eden restorasyon çalışması sonrasında bu yıl ziyarete açılacak.

Beyazıt Kulesi şimdilerde tarihi ve mimarisiyle öne çıkması gereken kule yasaklarla adından söz ettiriyor. 1749 yılında yangınları gözetlemek ve haber vermek amacıyla inşa edilen 85 metrelik kule eşsiz bir İstanbul manzarasına sahip. Hal böyle olunca yerli yabancı birçok turist hem manzaranın keyfini çıkarmak hem de tarihe bir yolculuk yapmak için kuleyi ziyaret etmek istiyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu sınırları içindeki kuleyi sadece üniversite öğrencileri gezebiliyor. Eğitimini sürdüren öğrencilerin yanı sıra Erasmus programı dahilinde üniversitede olan yabancı öğrencilerin de ziyaretine açık olan kuleye, dışarıdan sadece rektörlüğe yapılan yazılı dilekçe ile giriliyor. Kuleye erişimin yasak olması, kendi tarihinin en önemli miraslarından birini görmek ve yaşamak isteyen yerli turistler başta olmak üzere herkesi üzüyor. Kuleye bir an önce ziyaretçi alımına başlanması gerektiğini belirten vatandaşlar, ‘‘Sadece uzaktan uzağa izliyoruz. Kendi ülkemizde kendi tarihimizi göremememiz çok acı'' diyor.

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, İl Özel İdaresinin ekim ayında açtığı restorasyon ihalesini izleyen süreçte kule kapsamlı bir restorasyona girdi. Restorasyon çalışmaları, Beyazıt Kulesi yanında 147 yıllık rektörlük binasını da kapsıyor ve çalışmalar 2015 yılı içinde tamamlanacak. Şu an aydınlatma işlemleri biten kuledeki çalışmalar sonuçlandığında müze kapsamına alınacağını belirten yetkililer, “Ziyaretçiler kuleyi gördükleri andan itibaren tarihi bir yolculuğa çıkmış olacak. Girişte kule hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtılacak. Ziyaretçilere, merdivenleri çıkarken ses sistemi ile hem bu eşsiz kule hem de İstanbul hakkında bilgi verilecek” açıklamasında bulundu.

Habertürk

Beyazıt Kulesi restorasyon