Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce

Beş Büyükşehir'e gürültü haritası!

Genel 27.03.2015 18:40

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Istanbul’un yanı sıra İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa’nın gürültü haritasının çıkartılması için harekete geçti.

ESD Ankara - Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin İstanbul'un gürültü haritasının çıkarılacağı söylemesinin ardından dört büyükşehirin daha gürültü haritasının çıkarılacağı öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2015 Performans programı tasarısına göre gürültü kaynakları bazında nüfusu 250 bin ve üzeri olan nüfus yoğunluğu kilometre kare başına Bin kişi olan 5 büyükşehirin gürültü haritası çıkarılacak. 

Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa olmak üzere yoğun karayolları, demiryolları ve sanayi alanları ile İstanbul, İzmir ve Ankara'daki havalimanlarının gürültü haritaları oluşturulacak. 

Bakanlık, bu illerin ardından gürültü sorunu olduğu düşünülen diğer illerde de bu haritanın çıkarılması ve gürültünün önlenmesi için çalışma yapılacak. 

Çıkarılan gürültü haritalarına bağlı olarak, mevcut gürültü durumu ortaya konulacak ve bu gürültüye kaç kişinin maruz kaldığı belirlenecek.

Ayrıca gürültü sorununu azaltmak için önceliklendirilen alanlarda kaynak bazında alınacak önlemler ile kişilerin yaşam alanlarında gürültü sorunlarından kurtulacağı sakin ve sessiz alanların oluşturulmasına yönelik eylem planları hazırlanacak. 

10-15 ŞEHİR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR!

Gerek hava kirliliği, gerekse gürültü sorunu tespiti bazında hazırlanan kirlilik haritalarının şehir ölçeğinde hazırlanan planlarda dikkate alınması sağlanacak. 

Emlaktasondakika Ankara