binali-yildirim

Başbakan, bayram namazı sonrası açıklamalarda bulundu!

Genel Uğurcan Tokay 12.09.2016
Başbakan Binali Yıldırım 'Ne yazık ki belediyeler, özellikle terör örgütünün lojistik merkezi haline gelmiştir'
Başbakan Binali Yıldırım, bazı belediyelere kayyum atanmasına ilişkin, "Ne yazık ki bazı belediyeler, özellikle bölücü terör örgütünün adeta lojistik merkezi haline gelmiştir. Devletin kaynaklarını, milletin vergilerini, şehrin, ilçenin, beldenin güzelleşmesi için harcayacaklarına öyle veya böyle bölücü terör örgütüne aktarmak gibi bir yasal olmayan faaliyet içine girmişlerdir. Görevden alınan belediyelerin tamamında böyle bir durum söz konusudur." dedi.

Üsküdar'daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisinde bayram namazı kılan Yıldırım, çıkışta yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın birinci gününde vatandaşların bayram namazını kıldığını, kurbanlarını kesmek üzere tatlı bir telaşla yola koyulduklarını anlattı.

Yıldırım, "Öncelikle idrak etmekte olduğumuz bu mübarek bayramın milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine daim olmasının cenabı mevlamdan niyaz ediyorum. Bayramlar kardeşliklerin, dostlukların zirveye çıktığı, dargınlıkların sona erdiği müstesna günlerdir. İşte böyle bir günü yaşıyoruz. Bu bayram inşallah ülkemizin ve milletimizin kardeşliğine vesile olur. Ülkemizi huzursuz etmeye çalışan, milletimizi ayrıştırmaya çalışanların da ıslah olmasına vesile olur." diye konuştu.

Yıldırım, sınır boylarında, yurdun her köşesinde milletin rahat bir bayram geçirmesi için gece gündüz fedakar bir şekilde çalışan güvenlik kuvvetlerine, polise, askere, jandarmaya ve köy korucularına Allah'ın kolaylıklar vermesini, güçlerini ve kuvvetlerini artırması temennisinde bulundu.

15 Temmuz'dan sonra ilk bayramın yapıldığını, biraz buruk olunduğunu dile getiren Yıldırım, gerek Fetullahçı Terör Örgütü, gerekse bölücü terör örgütünün yaptığı alçakça saldırılar nedeniyle hayatını kaybeden şehitleri rahmetle ve şükranla anarak, mekanlarının cennet olması dileğinde bulunan Yıldırım, gazilere de hayırlı uzun ömürler diledi.

Başbakan Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

"Değerli milletim şunu bilsin ki hiçbir güç binlerce yıl bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamış bu aziz milleti bölmeye, birbirinden ayrıştırmaya, bu güzel yurdumuzu, Anadolu'yu parçalamaya gücü yetmeyecektir. Bir kez daha bütün vatandaşlarımızın bayramını tebrik ediyorum. Aileleriyle, çocuklarıyla  nice güzel bayramlara ulaşmalarını cenabı mevlamdan diliyorum. Bayram yolunda vatandaşlarımızdan önemli bir istirhamım var. Yolların kralı yol, yolların kuralı var. Kaymak gibi yollar yaptık. Çok güzel yollar yaptık. Ne için yaptık? Yolları böldük, ayakları birleştirelim diye yaptık. Siz siz olun kurallara uyun sevdiklerinizi üzmeyin. Sağ salim mutluluk içerisinde birbirinize buluşum diyorum. Bütün milletimize saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyorum."

Belediyelere kayyum atanması

Başbakan Binali Yıldırım, basın mensuplarının belediyelere kayyum atanması, bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği ve yeni görevlendirmeler olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

"Gayet tabii olabilir. Buradaki esas şudur. Belediyeler, yerel yönetimler millete en yakın yönetim birimleridir. Amaçları nedir? Yaşadıkları illerde, ilçelerde, beldelerde vatandaşlardan aldıkları oyla yine vatandaşların işini görmektir. İhtiyaçlarını gidermektir. Şehrin, ilçenin, beldenin adeta dert babası olmaları gerekir. Ancak ne yazık ki bazı belediyeler, özellikle bölücü terör örgütünün adeta lojistik merkezi haline gelmiştir. Devletin kaynaklarını, milletin vergilerini, şehrin, ilçenin, beldenin güzelleşmesi için harcayacaklarına öyle veya böyle bölücü terör örgütüne aktarmak gibi bir yasal olmayan faaliyet içine girmişlerdir. Görevden alınan belediyelerin tamamında böyle bir durum söz konusudur."

Yıldırım, bunların yapılan soruşturmalarla ortaya konmuş gerçekler olduğunu vurgulayarak, hukuki süreç sonunda ortaya çıktığını kaydetti.

"Dolayısıyla birilerinin Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye kalkmasını asla kabul etmek mümkün değildir." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Türkiye bir hukuk devletir. Hukuk devletinde işlerin nasıl yapılacağı yasalarda, anayasada en açık şekilde yer almaktadır. Bu yüzden yerel yönetimlerdeki görev alan belediye başkanları, meclis üyeleri bundan böyle devletin verdiği imkanları millet için, yaşadıkları yerlerin sakinleri için harcarlarsa bütün gayretlerinin daha güzel şehirler, daha güzel beldeler, daha güzel ilçeler yapmak için hasrederlerse onların endişe etmesine hiç gerek yok. Bir şekilde herhangi bir terör örgütüyle, Fetullahçı Terör Örgütü olabilir veya bölücü terör örgütü olabilir veya yolsuzluk, kanunsuz işler yapabilir, bunlar için yasalarımız neyi emrediyorsa onu yapmak bizim en temel görevimizdir, bunu yapmazsak asıl sorun orada."

binali yıldırım başbakan bayram namazı