otomotiv sektörü

"Bakan Çelik'ten otomotiv uyarısı"

Genel Emine Pile 20.05.2015
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa'da otomotiv endüstrisinde bazı firmaların üretimi durdurmasına yönelik önemli açıklamada bulundu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa'da bazı otomotiv fabrikalarında çalışan işçilerin iş bırakma eylemi için, önemli değerlendirmelerde bulundu. Sektörün Türkiye için önemli başarılara imza attığını belirtti.  

Çelik "Konu bir grev, bir toplu sözleşme konusu değil, iki sendikanın bir anlaşma konusudur. Konu direk bakanlıklarla ilgili de değil ama direk ülke ekonomisiyle ilgili bir olaydır. Herkesi aklı selime davet ediyorum. Çünkü bahse konu sektör otomotiv sektörü, Türkiye'nin bugün bu konuda elde ettiği başarılar son derece önemli" dedi.

Çelik ayrıca KİTUP II projesi kapsamında 35 hizmet aracının teslim töreninde yaptığı konuşmada kayıt dışı istihdamla mücadele konusuna değindi. 

Bakan Çelik, Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan "Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi (KİTUP II) mal alımı bileşeni kapsamında 35 hizmet aracının teslim töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu araçların, kayıt dışı istihdamla mücadeleyi önlemede faydalı olacağını söyledi.

SGK önemli mesafeler kaydetti!

Sosyal Güvenlik Reformu'nun 2008 yılında hayata geçtiğini anımsatan Çelik, Genel Sağlık Sigortasının ve 509 sosyal güvenlik merkez müdürlüğünün hizmete girdiğini hatırlatarak ALO 170 hattına ilişkin yapılan çalışmalar ve denetim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, hastanelerin, eczanelerin tüm vatandaşlara açılması, emeklilerin enflasyona ezdirilmemesi için çaba ve gayretleri, emeklilerin maaşlarını bankalarda kuyruklarla değil, neredeyse evlerinde ödenmeye başladığı önemli mesafeler kaydeden bir kurum haline geldiğini söyledi. 

Çelik, otomotiv sektöründe üretimin durmasını değerlendirdi    

Daha sonra gazetecilerin Bursa'da otomotiv endüstrisinde bazı firmaların üretimi durdurmasına ilişkin son durumun sorulması üzerine, "Bu konu ne bakanlığımızla ilgili ne de direk olarak hükümetle ilgili bir konu değil. Bu konu grevde değil, grev olması için toplu sözleşme sürecinden bahsetmeniz gerekiyor böyle de değil. Bu konu iki sendika arasında işçi işveren sendikası arasında yaşanan bir sorun dolayısıyla bu olayları başka tarafa çekmenin bir anlamı yok. İşçi ve işveren sendikaları arasında imzalanan iki sözleşme konusunun bir itilafa dönüşmesi şeklinde değerlendirmek en doğru olur" şeklinde konuştu.

Türkiye'de grev, toplu sözleşme ve çalışma hayatıyla ilgili kuralların belli olduğunu ve bu konudaki tüm yargı kararlarının herkesi bağladığını dile getiren Çelik, "İşvereni de bağlar, işçiyi de bağlar onun için herkesi ben bir kez sükunete davet ediyorum. Yasal çerçevede herkesin hak arama yollarının açık olduğunu ifade etmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Bursa'da olanlar hakkında tam bilgiye sahip olmadığını anlatan Çelik, şunları kaydetti:
"Konu bir grev, bir toplu sözleşme konusu değil, iki sendikanın bir anlaşma konusudur. Konu direk bakanlıklarla ilgili de değil ama direk ülke ekonomisiyle ilgili bir olaydır. Herkesi aklı selime davet ediyorum. Çünkü bahse konu sektör otomotiv sektörü, Türkiye'nin bugün bu konuda elde ettiği başarılar son derece önemli. Onun için herkesi hukuka uymaya hem işvereni hem işçiyi bu çerçevede hak arama ve sorunu neyse tarafların konuşması ve o sorunu çözmesi gerekiyor. İşveren işçinin işvereni, işçi işverenin işçisi birlikteler onlar ayrı değiller ki onlar birlikte bir sorun yaşadılarsa birlikte oturup çokça konuşup bir an önce bu meseleyi çözmesi gerekiyor. Herkes hukuk çerçevesinde kalırsa kimse bundan bir zarar görmemiş olur ne sanayicimiz, ne işçimiz, ne işverenimiz zarar görmez onun için herkesi bu çizgiye davet ediyorum."

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da kayıt dışıyla mücadelede söz konusu 35 araç ile Türkiye'nin her yerine ulaşma hedefini ortaya koyduklarını söyledi.

Kurum çalışmaları hakkında da bilgi veren İlhan, Sosyal Güvenlik kurumu olarak en önem verdikleri konuların başında kayıt dışıyla mücadele olduğunu vurguladı. 

Konuşmaların ardından Bakan Çelik, yeni alınan araçların anahtarlarını yetkililere verdi. 

Daha sonra Çelik araçları inceleyerek, test sürüşü gerçekleştirdi. 

otomotiv sektörü KİTUP