Atatürk Havalimanı

Atatürk Havalimanı'nda Kuş Tespit Radarı hizmete girdi

Genel Emine Pile 23.11.2016
TÜBİTAK ile ortak geliştirilen ve Türkiye’nin ilk Milli Kuş Tespit Radarı unvanına sahip olan Kuş Tespit Radarı'nın(KUŞRAD) ilki kullanılmaya başlandı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nün Ar-Ge faaliyetleri kapsamında, havalimanlarında uçakların iniş ve kalkış yaptığı sırada yaşanan ve uçuş güvenliği için büyük risk oluşturan kuş çarpma olaylarının önüne KUŞRAD ile geçiliyor. 

Bu sistem sayesinde TÜBİTAK ile ortak geliştirilen ve Türkiye'nin ilk Milli Kuş Tespit Radarı unvanına sahip olan KUŞRAD, 6 yıl süren geliştirme süreci sonunda yatay ve dikey radarlar marifeti ile kuş tespiti konusunda çok önemli bir görevi yerine getirecek. 

Havalimanlarında uçakların iniş ve kalkış yaptığı sırada yaşanan ve uçuş güvenliği için büyük risk oluşturan kuş çarpma olaylarının, KUŞRAD ile büyük oranda azalması ve uçuş emniyetini daha güvenli hale gelmesi hedefleniyor.

Havalimanı civarından geçen göçmen kuşların istatistiklerini tutmak ve göç güzergahları haritalarının çıkartılmasına yardımcı olmak maksadıyla geliştirilen KUŞRAD sistemi, hedef irtifasının tespitinde kullanılan 20 km dikey radar menziline sahip.

DHMİ Genel Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, Ar-Ge çalışmalarını dünya çapında havacılık sektörüne tanıtmayı başardıkları belirtilerek, "Son yıllarda Uluslararası Havacılık Fuarlarına 'stant' açarak sergileyici sıfatı ile katılan DHMİ Genel Müdürlüğü, geliştirdiği Kuş radarı, ATC Simülatör, Hava Aracı takip sistemi, Hava Trafik Kontrolörü seçme yazılımı ve Uçuş Bilgi Sistemi Ar-Ge projelerini dünya çapında sektöre tanıtmayı başardı. Özellikle KUŞRAD projesi, fuara katılan sektör temsilcilerinin büyük ilgisini çeken projeler arasında yer aldı" denildi.

Atatürk Havalimanı Atatürk Havalimanı KUŞRAD KUŞRAD Sistemi