yeni uluslararası havaalanı kompleksi

Aşkabat'ta yeni uluslararası havaalanı kompleksi açıldı

Genel Zeynep Karabağ 17.09.2016
Türkmenistan Devlet Başkanı Aşkabat'ta yeni uluslararası havaalanı kompleksinin merasimli açılışı törenine katıldı.
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov 17 Eylül 2016 tarihinde, Aşkabat'ta Türkmenistan ana "hava kapıları" halinde tasarlanmış yeni Uluslararası Havalimanı Kompleksinin merasimli açılış törenine katıldı.

Açılış törenine, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, Interstate Havacılık Komitesi, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği, Uluslararası Göç Örgütü, Asya Olimpiyat Konseyi, Okyanus Ulusal Olimpiyat Komiteleri gibi bir dizi uluslararası ve bölgesel örgütlerin temsilcileri katıldı. Ayrıca açılış törenine yaklaşık 25 ülkeden liderler ve havayolları ve havacılık hizmetlerinin temsilcileri de katıldı.

Yeni havaalanı, uluslararası standartlarda uygun hizmet sağlanmakla beraber her türlü kapasitedeki uçağı alabilecektir. Ultra-modern havalimanın saatte 2000 yolcuya hizmet verebilecek kapasitededir. Yeni Uluslararası Havaalanı kompleksi yolculara, VIP salonunun yanı sıra kargolara, 3800 metre uzunluğunda yeni bir pist (WFP), taksi yolları, uçaklar için saha ve park yerleri, hava trafik kontrol kulesi, terminal hizmeti ve diğer amaçlar uygun hizmet verecek şekilde üç terminalden oluşuyor. Havaalanı kompleksi toplam 1.200 hektar arsa alanı üzerinde bulunmaktadır.

Modern ulaşım ve haberleşme sisteminin oluşumu, Türkmen lideri tarafından sürekli uygulanan Türkmenistan'ın ekonomik stratejisinin temel ilkelerinden biridir. Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un politikasının stratejik öncelikleri doğrultusunda, yeni Uluslararası Havalimanı'nın açılışı Türkmen havacılık hizmetinde karşılıklı ticari-ekonomik ve insani bağlarının, turizmin daha da gelişmesine ve Türkmenistan'ın dünya ekonomik sistemine tam uyumuna katkıda bulunacak.

 

Aşkabat türkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov