Arda Turan

Arda Turan, yatırım planlarını açıkladı!

Genel Zeynep Karabağ 25.03.2015
Şu sıralar İspanya'nın Atletico Madrid futbol takımında top koşturan ve Türkiye'de de gündemden düşmeyen Arda Turan gelecek planlarını anlattı.
Milli Takım ve Galatasaray'da olduğu gibi yaklaşık 4 yıldır İspanya'da da 10 numaralı Atletico Madrid formasıyla Türkiye'yi temsil eden Arda Turan'la, çözüm sürecinden, faiz tartışmalarına, Türk futbol endüstrisinden yatırımlarına kadar birçok konuyu Hürriyet'e anlattı. 

TÜRK futbolunun son dönemlerde yetiştirdiği ve yurtdışına ihraç ettiği en büyük yeteneklerden Arda Turan, Hürriyet'e konuştu. Turan, çözüm sürecinden faiz tartışmasına, Türk futbol endüstrisinden yatırımlarına, İspanya ekonomisinden hayallerine kadar samimi açıklamalar yaptı. “Yatırımlarımı gayrimenkule yapıyorum” diyen Turan, bazı ticari girişimleri olduğunu da anlattı. Turan, “Lidyana.com'un cirosu çok iyi. Marka yüzü olduğum Simit Sarayı ile yurtdışında ortak şube açacağım. Türk ekonomisi çok iyi ancak faizler düşmeli” dedi.

arda turan

İNŞAATÇI TRANSFER YAPMASIN

Türk futbol endüstiri nasıl yönetiliyor? Sizce futboldaki sorunlar neler? 

- Türk futbolunda yatırımların karşılığı yok. Bir şirketi yönetmek için başına uzman ekipler atarsınız. Ancak futbolda böyle değil. Yönetenler futbolu bilmiyor. Toplumun baskısı ile günlük hamleler yapıyorlar. Bütçeyi doğru planlayamıyorlar. Günün sonunda kaybediyorlar. Büyük kulüpler bir oyuncuya yılda 5 milyon lira verirken, kimse altyapısına 5 milyon lira harcamıyor. 5 milyonu altyapıya harcasanız 5 yıl sonra 10 tane 20 milyon Euro'luk oyuncu çıkabilir. 200 milyon Euro'ları bulan sermaye oluşturabilirsiniz. Yöneticiler Türk futbolunun daha iyi yönlendirmeli. Kulüpte inşaatçı bir adam gelip transfere karışmamalı. Tabi ki fikrini söylemeli ama profesyonel yönetime ihtiyaç var.

Futboldan kazandığınız parayı nereye yatırıyorsunuz? Ticari hayatta hayalleriniz var mı? 

İnsanlar hep işime karıştılar. Futbolu her insanın sevdiğini ama her insanın bilmediği düşünüyorum. İnsanlar bilmedikleri halde işime karıştılar. Ben bilmediğim bir işte olmak istemedim. Ticaret benim bilmediğim bir iş olduğu için yatırımımı hep gayrimenkul üzerine yaparım. Bazen girişimciye ve yeteneğe güvendiğim için de ticari yatırımlar yaptım. Mesela Hakan Baş bana geldi Lidyana.com ile ilgili görüşlerini anlattı. ‘Ben interneti açıp kapatmayı bilirim. Ancak anlattıkların doğru. Benim tek kriterim başarı. Eğer beni başarısız kılarsan seninle sıkıntımız var' dedim. Sonra ekipler inceledi ve e-ticarete girdim. Şu an çok iyi gidiyor. Cirosu çok yüksek. 100 binin üzerinde üye var. Burada çalışan herkese benim kriterime uydukları için teşekkür ederim.

arda turan

SİMİT SARAYI AÇACAK

Gayrimenkule yatırım yaptığınızı söylüyorsunuz. Sadece Türkiye'de mi yoksa yurtdışında da konut alıyor musunuz? 

Londra'da ev almayı düşünüyorum. Çok büyük değil 180 metrekare gibi bir daire bakıyorum. Hayatımız boyunca orada bir evimiz olsun istiyorum. Günün birinde çocuğumuz okuyama gider. Bir ayağımız Londra'da olsun. İspanya'da da ev almayı düşünüyorum. Kendi oturduğumuz evin fiyatı yüksek. Belki orayı almak zor olabilir.

Simit yemeği sevdiğiniz söylüyorsunuz. Reklamlarında oynadığınız Simit Sarayı'na yatırım planınız var mı? 

Apo Ağabey (Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu) ile çok iyi bir ilişkimiz var. Önümüzdeki günlerde bir kaç ortaklığımız olacak. Yurtdışında Simit Sarayı şubeleri açacağız.

BAYRAMPAŞA'YA OTEL YAPACAĞIM

İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde büyüdünüz. Bu semte yatırım yapmayı düşünüyor musunuz? 

Bayrampaşa'da otel hayalim var. Ancak Bayrampaşa'da arsalar çok değerlendi. Bazı yerler boşaltıldı. Birçok değerli proje yapılıyor. Bayrampaşa Cezaevi de yıkıldı. Kocaman bir arsa var.

Oteli Bayrampaşa Cezaevi'nin olduğu arsaya mı yapmayı planlıyorsunuz? 

Orası bomboş duruyor ancak benim böyle bir planım yok. Ben asla devletin hiçbir kısmından kendime avantaj sağlayacak bir şey istemem. İnsanların önüne geçip kul hakkı yemek istemem. Tabiki yardımcı olunabilir ama ben böyle şeylere çok karşıyım. Allah bana hem maddi hem manevi anlamda çok özel şeyler vermiş. Bunun fazlasını istemek aç gözlülük olur.

Arda Turan