altın çekül

Altın Çekül'de başvurular başladı!

Genel Uğurcan Tokay 16.06.2016
YEM'in ödüllü organizasyonları arasında yer alan Altın Çekül için başvuru süreci başladı.
Yapı-Endüstri Merkezi'nin YEM Ödülleri Projesi kapsamında, 24. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ve Altın Çekül “Fikir Ödülü”ne başvurular başladı.

Yapı malzemesi alanında yeni ürün, teknoloji ve fikirleri desteklemek amacıyla verilen ödüller, 
Aralık 2016'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek özel bir etkinlikte sahiplerini bulacak.

48 yıldır “Yapı Dünyasının Bilgi Merkezi” olma işlevini sürdüren Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 24. kez verilecek olan Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ve 2016 yılı itibariyle verilecek olan “Altın Çekül Fikir Ödülü” ile Türk yapı sektöründe yılın en iyi ürünü ve fikri belirlenecek. Ödül programı, yapı malzemesi alanında yeni teknolojileri, ürünleri ve fikirleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Sektörün en önemli malzeme ödül programları arasında olan Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü, 25. yılına yaklaşırken sektörün gelişimine her geçen gün sağladığı katkıyı artırmayı hedefliyor ve bu kapsamda 2016 yılı ödül programına, “Altın Çekül Fikir Ödülü”nü de dâhil ediyor. Sektörde proje ve fikirleri teşvik etmenin öneminin altını çizerek yeni bir ödül kategorisini sektörün başvurularına açıyor. Altın Çekül Fikir Ödülü katılım şartlarında ‘yapıda kullanım şartı' aranmayarak bu alanda proje üreten, yapı sektörüne katkı sağlayan, geliştirilmeye açık, yenilikçi ve sürdürülebilir nitelikler taşıyan özgün fikir ve ürünlerin de değerlendirilmesi ve sektöre kazandırmak adına teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü'nde ise Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle ‘yapı'da fiziken yer alması ve uygulanarak yapıya katkı sağlaması aranıyor. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye ve sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyor. 

Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül başvuru formu ile birlikte en geç 14 Ekim, 2016 Cuma günü, saat 17.00'a kadar Yapı-Endüstri Merkezi'ne teslim etmeleri gerekiyor.

altın çekül altın çekül başvuru YEM ödülleri projesi Altın Çekül Fikir Ödülü Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü