ABD'de uzun binalar

ABD’de çalışan genç kesim konut yatırımına temkinli yaklaşıyor

Genel 08.05.2014 11:30

ABD’de tüketici kredileri artmasıyla genç çalışanlar konut ve otomobil edinme gibi önemli ekonomik kararları daha zor alıyor

ABD Merkez Bankası'nın (FED) açıkladığı verilere göre mart ayında ülkede kullanılan tüketici kredilerinde yıllık yüzde 6,7 oranında artış oldu. Kredi kartı benzeri döner krediler (revolving) yıllık yüzde 1,6 artarken, sabit taksitli kredilerdeki artış yüzde 8,7 düzeyine ulaştı. Toplam tüketici kredisi stoğu da bir önceki aya kıyasla 17,5 milyar dolar yükselerek 3 trilyon 141 milyar dolar düzeyine çıktı. Böylelikle toplam tüketici kredilerindeki yıllık artış 210,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Öte yandan, yılın ilk çeyreği itibarıyla tüketici kredilerinde yıllık yüzde 5,7 artış görüldü. Döner krediler ilk çeyrekte yüzde 0,4 azalırken sabit taksitli kredilerdeki yükseliş yüzde 8,0 düzeyinde gerçekleşti.

Toplam tüketici kredilerinde öğrenci kredileri stoğu mart ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre 87,4 milyar dolar artarak 1 trilyon 225 milyar dolara, motorlu taşıtlar kredileri de 69,7 milyar dolar yükselerek 875 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Uzmanlar, ABD'de iş gücü piyasasında, konut değerlerinde ve hisse senedi portföylerinde son zamanlarda sınırlı da olsa gözlemlenen artışların daha sağlıklı bilançoların oluşmasına yol açarak tüketici güveninin artmasına yol açtığını belirtiyor.

Öte yandan, öğrenci kredilerindeki yüksek oranlı artışın hayata yeni atılan gençlerin sırtında oluşturduğu borç yüküne dikkati çeken uzmanlar, genç çalışanların konut ve otomobil edinme gibi önemli ekonomik kararları daha zor aldığını belirterek bu durumun ekonomide yeni bir durgunluk oluşturma ihtimaline dikkati çekiyor.
İHA