Kuzey Marmara Otoyolu

3. Köprü'de 11 çelik tabliyenin montajı yapıldı!

Genel Emine Pile 03.06.2015
ICA'nın inşa ettiği 3. Köprü'de çelik tabliye montaj işleminde önemli bir aşama kaydedildi. Köprünün 59 tabliyesinden 11'inin montajı sona erdi.
İstanbul'un çılgın projeleri olarak adlandırılan 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar her geçen gün biraz daha ilerliyor. Çelik tabliyelerin montaj işleminin hızla gerçekleştirildiği projede çelik tabliye konulması ve montaj işlemleri sürüyor. 59 tabliyenin bulunduğu 3. Köprü'de şuana kadar 11 çelik tabliyenin montajı yapıldı. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+k%c3%b6pr%c3%bc'>3. köprü</a> bağlantı yolları son durum

3. Köprü yetkililerinden alınan bilgiye göre; "Toplam 59 çelik tabliye var. Çelik tabliyelerin yüksekliği 5.5 metre. Geçen ay, Avrupa yakasında 3 adet ve Asya yakasında 2 adet çelik tabliye konulma işlemi tamamlanmıştı. Kaynakları da yapıldı. Yeni çelik tabliyeler, deniz yoluyla önce inşaat sahasına getirildi.1.800 ton taşımalı kapasiteli dev yüzer vinç tarafından karaya indirildi. Daha sonra "Derrick Crane" adı verilen 1.000 ton kaldırma kapasiteli dev vinçle, yerlerine konuldu. Avrupa yakasında 6 adet, Asya yakasında ise 5 adet çelik tabliye yerine konuldu. Yani toplamda 11 adet çelik tabliyenin yerleştirilme ve montaj işlemi başarıyla tamamlandı."  

3.köprü bağlantı viyadükleri

Dünyanın en geniş köprüsü olacak!

59 adet çelik tabliyenin yapımı için  ise toplam üç fabrika sahasında gece-gündüz 1500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor, ardından İstanbul Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova'ya sevk ediliyor. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+k%c3%b6pr%c3%bc'>3. köprü</a> tabliyeleri
3. Boğaz Köprüsü, rekor niteliğindeki 1408 metrelik ana açıklığı ile hem raylı sistemi, hem de 4 gidiş ve 4 geliş ile karayolu bağlantısını da üzerinde bulunduran dünyanın en geniş köprüsü olacak. 

3. köprü Kuzey Marmara Otoyolu