3. havalimanının havadan görünümü

3. Havalimanı'nda ilk bölüm Mart 2018'de bitecek!

Genel Uğurcan Tokay 22.10.2015
Bakan Feridun Bilgin, 3.Havalimanı'nda ilk bölümün Mart 2018 tarihinde tamamlanacağını açıkladı.
Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarının artık yeni taleplere cevap veremeyecek durumda olduklarını dile getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, "Mecburen Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ilave ikinci bir pist ihalesini de yaptık, bunu da başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Bilgin, 3. Havalimanı'nın İstanbul için "olmazsa olmaz" bir proje niteliğini taşıdığını vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Her şey yolunda gidiyor. Müteahhit firmalarımızın çalışmaları son sürat devam ediyor. Altyapı, zemin ve toprak işleri, üstyapıya ait çalışmalar ve arazi test çalışmaları süratle devam ediyor. Finansman anlaşmasını da hafta başı yaptık, Sayın Cumhurbaşkanı'mız ve Sayın Başbakan'ımızın katılımıyla. Projenin her aşamasında zaten gerek Cumhurbaşkanı'mız gerekse de Başbakan'ımız ve hükümetin diğer üyeleri gereken desteği veriyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum. 150 milyon kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. 10,2 milyar avro tutarında yatırım harcaması yapılacak, 22,1 milyar avro da biz kamu olarak işletme süresi boyunca firmalardan kira bedeli tahsil edeceğiz. Dolayısıyla 32 milyar avronun üzerinde bir özel sektör katkısını böyle bir yatırımda kullanıyoruz ve ülkemiz böyle bir eseri kazanmış oluyor." 

Proje bittiğinde 100 binin üzerinde kişiye, burada istihdam sağlanacağını anlatan Bilgin, Mart 2018'de ilk kademeyi bitirmiş olacaklarını söyledi.

3. havalimanı açılış tarihi feridun bilgin 3. havalimanı ne zaman 3. havalimanı son durum