3. havalimanının genel görünümü

3. Havalimanı’nda drenaj için düğmeye basıldı!

Genel Uğurcan Tokay 14.10.2015
Çalışmaları tüm hızıyla devam eden 3. Havalimanı'nda dolgu için denizden kum çekilecek.
150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak olan 3. Havalimanı'nda drenaj çalışmaları başladı. İGA Havalimanı İşletmeleri tarafından inşa edilecek 3. Havalimanı'ndaki çalışmayla drenaj ve filtre amaçlı dolgu tabanında kullanılacak kum, gemiyle denizden çekilecek.

Projeye konu alan Çatalca'daki Ormanlı Köyü sahiline 1,4 kilometre uzaklıkta yer almakta. Kumun çıkarılması işleminde Trailing Suction Hopper Dredger gemileri kullanılacak. Saha ise üretim için çalışan ve yedek olmak üzere 2 gemi bulunacak.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+havaliman%c4%b1'>3. havalimanı</a>nda drenaj alanı

Elde edilecek kum, projenin dolgu alanında kullanılacak...

Yıllık 1 milyon ton üretim sağlayacak olan sahadan elde edilen kumun tamamı 3. Havalimanı'nın dolgu tabanında kullanılacak. Proje kapsamında çalışacak gemiler liman kullanmayacak ve herhangi bir iskele kurulmayacak. Bu üretim miktarına göre projesi süresi olan 5 yılda 4 milyar metreküpün üzerinde kum üretilecek.

Kumun taşınması için gemiler tarafından iki vakumlu tüp denize indirilecek. Çekme kafası ile donatılan pompa, zemindeki kumu çekecek. Pompa sistemi sayesinde kum ve su karşımı emilip kum haznesinde saklanacak. Kum, gökkuşağı tekniği adı verilen püskürtme modeliyle veya borularla saha gönderilecek. 

Dosyanın tamamı için tıklayın!

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

3. havalimanı 3. havalimanı drenaj işlemleri