oyun evi, minik ev, mimari, emre çapoğlu

17 bin TL'ye klimalı, WiFi'li oyun evi

Genel Merve N. Güreş 09.06.2015
İç mimar Emre Çapoğlu’nun ‘Minik Ev’leri ünlü isimlerin bahçelerinde başköşeyi aldı. 17 bin TL’den başlayan evler hayal gücünün sınırlarını zorluyor.
İç mimar Emre Çapoğlu'nun yeğenlerinden ilham alarak hayata geçirdiği ‘Minik Ev' projesinin ünü çoktan dünya sınırlarını aştı. Türkiye'nin en zengin ve en ünlü isimlerinin çocukları ve torunları için birbirinden farklı evler tasarlayan Çapoğlu, emlaktasondakika.com için sorularımızı yanıtladı.

‘Minik ev' fikri nasıl oluştu? İlk minik eviniz hangi modeldi ve kime yaptınız?

Bundan 10 sene önce 3 yaşındaki ikiz kız yeğenlerim, İrem ve Ceren'e oynayabilecekleri bir çocuk evi yapmak fikri ile bu serüven başladı. Sonrasında mesleğimin verdiği tecrübe ve avantaj ahşap sevgisiyle birleşince Minik Ev faaliyete başladı. İlk müşterim Bacyard Cottage modelini beğenen Kütahya Seramik Yönetim Kurulu üyesi Sema Güral Sürmeli'ydi.

Minik evler için ne kadar büyüklükte bir bahçeye ihtiyaç var? Evlerin içine de yapılabilir mi?

Büyüklüğü 150 m2 olan bir bahçe alanı dahi yeterli oluyor. Herkesin bahçe imkanı olmadığından dolayı bu durumdan hareketle ev içine de modeller çalışıyoruz.

Evlerin yapımızda hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Minik Ev'lerin aksesuarları hariç tamamını masif ahşaptan imal ediyoruz, boya olarak oyuncak sektörü tarafından kabul edilen sertifikalı Hemel marka su bazlı ahşap boyaları kullanıyoruz. Pencere camları ise güvenlik açısından uygun olan plexi glass.

Evler kışında kullanılabiliyor mu?

Minik Ev'ler 4 mevsim kullanıma uygundur.

Evlerin yapımı ne kadar sürüyor?

Seçilen modele göre 3-4 hafta arası değişmekte.

Çocukların güvenliği için nelere dikkat ediliyor?

Söz konusu çocuklar olunca ebeveynler bu konuda oldukça hassas, haliyle yuvarlatılmış köşeler, çocuk ergonomisine uygun ölçüler ve plexi glass camlar gibi uygun malzeme kullanımı standartlarımızdandır.

Evlerin boyutları ne kadar oluyor? Şimdiye kadar yaptığınız en büyük ‘minik ev'in ölçüleri neydi?

Modellerimiz genelde 250cmx200cm oluyor. Bu ölçü Minik Ev'lerde çocukların optimum bir oyun alanı oluşturması için yeterli bir alan, fakat 2 ya da daha fazla çocuk sahibi ebeveynler büyük modelleri tercih etmekteler. Yaptığımız en büyük model ise bir anaokulu için olan 800cmx4000cm olan bir evdi.

Minik evlerin fiyatları ne kadardan başlıyor?

Mevcut modellerimiz 17 bin TL ile 22 bin TL arası değişmekte,  fakat daha düşük ya da daha yüksek bütçelere göre modeller de üretiyoruz.

ÇOCUKLARDAN MARJİNAL TALEPLER GELİYOR

En çok talep hangi tip evlere? Kızlar hangisini, erkekler hangi modeli tercih ediyor?

En çok Victorian ve Victorian Loft  modeli tercih ediliyor, renkleri müşteri talebine göre belirlediğimiz için bütün modeller kız ya da erkek çocuk için uygun görülüyor.

Evin nasıl olacağına çocuklar mı yoksa aileleri mi karar veriyor?

Çocukların bu konuda çok marjinal talepleri olabiliyor, haliyle genelde ebeveyn freni gerekebiliyor.

Evlerin içinde teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz? Nasıl istekler geliyor?

Bu konuda farklı talepler olduğunda iç mekan donanımı müşteri tarafından yapılıyor. Genelde yapılan uygulamalar, çocuklara oyun oynarken ya da ders çalışırken ihtiyaçları olacak elektrik donanımı ve aksesuarlar şeklinde oluyor. Bazı müşteriler evlerin içine WiFi, klima, dev ekranlar talep edebiliyor. Bunun dışında perdeler, mobilyalar, asma kat için yatak, duvar aksesuarları gibi uygulamalar da yapılıyor.

BALON TAKIP UÇURABİLİR MİYİZ?

Sizi şaşırtan istekler oluyor mu?

Şaşırtan isteklerin kaynağı tabiî ki çocuklar, “Balon takıp uçurabilir miyiz” diyenler, tekerlekli isteyenler, “Ev üşür mü?” diyenler. Çocukların elinde olsa dünya kesinlikle daha eğlenceli olur, uçan evler, yolda giden evler, palto giymiş evler…

Çocuklar evi gördüklerinde ne tepki veriyor?

İlk tepki gözlerini açıp hayret bakışları, sonrasında kulaklara doğru bir gülümseme.. Anahtarları da istemeyi unutmuyorlar tabi ki.

Ünlü müşterileriniz var mı?

Bu konuda oldukça şanslıyız doğrusu. Çukurova Holding Yön. Kur.Bşk. Mehmet Emin Karamehmet, Beşiktaş Gemicilik Grubu CEO'su Yavuz Kalkavan, oyuncu Tuba Ünsal, Bursa Spor Eski Bşk. İbrahim Yazıcı gibi bir çok önemli isimlerle çalıştık. Bunlar dışında iş dünyasından daha pek çok isim var.

Tuba Ünsal'ın kızı Sare'ye yaptığınız minik ev çok konuşuldu. Nasıl bir taleple geldiler size. Ne kadara mal oldu?

Tuba hanım telefonla aradı. Bir arkadaşının tavsiyesiyle Instagram'da ve web sitemizde modellerimizi incelemiş, çok beğenmiş. Riva'da yeni aldığı çiftlik evinin bahçesi için kaydıraklı ve salıncaklı olan Victorian Loft modelini uygun olduğunu söyledi. Fiyatı ise 17 bin TL'ydi.

Merve N. Güreş/emlaktasondakika.com

 

 

oyun evi minik ev mimari emre çapoğlu