Hayatın lüksünü balkon bahçelerinde arıyoruz!

Hayatın lüksünü balkon bahçelerinde arıyoruz!

Dekorasyon 09.06.2012 15:24

Yüreğimizin bizi götürdüğü yer, neresi olursa olsun artık daha yeşil ve daha natürel. Çünkü anladık ki, şehrin yıprattığı yorgun bedenimiz çatı terasları, mini balkonlar, bahçeler, mutfak bostanları ve ev seralarıyla gevşiyor; şarj oluyor. Lüksü en ilkel, en masum ve en doğal olanda aramaya devam ediyoruz...

 

Yeşil, daha çok yeşil
Yüreğimizin bizi götürdüğü yer, neresi olursa olsun artık daha yeşil ve daha natürel. Çünkü anladık ki, şehrin yıprattığı yorgun bedenimiz çatı terasları, mini balkonlar, bahçeler, mutfak bostanları ve ev seralarıyla gevşiyor; şarj oluyor. Lüksü en ilkel, en masum ve en doğal olanda aramaya devam ediyoruz...
 
İnsanlar son yıllarda evlerinde eskiye oranla daha çok vakit geçirdikleri için, küçük de olsa bir bahçe ya da balkonlarının olması ve hatta buralarda kurdukları mini bahçelerde kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmeleri oldukça gündemde.
 
Sosyolojik açıdan incelendiğinde bunların hepsi kent insanının rahatlama-sakinleşme araçları arasına sızmayı başaran doğaya dönük manevralar aslında. Evde turtalar, cupcake'ler ya da reçeller yapmak ve sağlıklı beslenmek de bunun bir parçası. Tıpkı Beyaz Saray'ın bahçesinde kendi sebze bostanını kurmak isteyen Michelle Obama gibi. “Bitkiler artık bir lüks değil, hayat kalitemizi artırmak için bir gereklilik” diyen dış mekân yaşam ve trend tahmin uzmanı Susan McCoy, “kentli şövalyeler” olarak adlandırdığı bir grubun, daha iyi yaşamak için ortak kullanıma yönelik bahçeler ve bostanlar kurduğunu sözlerine ekliyor. İç mekânda baharat yetiştirmek için tasarlanmış küçük seralardan sebze tarhlarına uzanan farklı sistemler uygulanıyor. Bahçe mobilyalarında ise bu eğilimin devamını rustik ahşaplar, kütük formlu mobilyalar, pürüzlü ve otantik dokular, İskandinav kıyı iklimini yansıtan kaba görünümlü masa ve sandalyelerle görüyoruz. Tüm çaba, yeşile daha çok yaklaşmak ve üzerinde uğraşılmış hissi yaratmayan doğal görünümü korumak... 
 
Eskitilmiş yüzeyler 
Patine, galvaniz, seramik ve yıpranmış görünümlü demir malzemelerden yapılmış tasarımlarla Güney Akdeniz stillerine daha çok yaklaşabilirsiniz.
 
a. Mumluk - bardaklar (adedi): 20 TL., Thanx Co.
b. Bramley sallanan sandalye: 900 TL., Laura Ashley.
c. Porte de la Madelaine saksılar: 225 TL.'den başlayan fiyatlarla, Beymen Home.
 
Bilinçli seçim
Bahçe mobilyalarınızın illa tik, rattan ve en önemlisi yeni olması gerekmiyor. Bitpazarları ve ikinci el dükkanlardan bulabileceğiniz parçalarla kendi özel “açıkhava salonunuzu” yaratabilirsiniz. 
Dayanıklı Roda Roda firması, bahçeyi evin bir odası olarak gören yeni bahçe konseptinin temsilcilerinden. Tik, taş, deri ve dokuma şeritlerle zenginleşen Roda tasarımları, hidro kuruma teknolojisi sayesinde dayanıklılık kriterinin de hakkını veriyor. 
 
Renklerde özgürlük
Bahçe mobilyalarının renk paletine bu yaz bir şeyler oldu. Pantone'nin senenin rengi ilan ettiği mandalina turuncusu, koyu morlar ve kırmızılar, parlak yeşiller bu sene dış mekânlarda da arz-ı endam ediyor. Pantone'nin mandalina turuncusu ve diğer canlı renklerine fuşyalar ve pembeler eşlik ediyor. 
 
Perde çekin
Dış mekanınız komşularınızın görüş alanında kalıyorsa mekanın sınırlarını belirlemeniz önem taşıyabilir. Pratik bir şekilde mahremiyet sağlamak için çekip kapatabileceğiniz dış mekan kullanımına uygun kumaştan perde paneller kullanabilirsiniz.
 
Modülerlik önemli 
Dedon, bahçe mobilyası denildiğinde tüm dünyada akla gelen ilk 5 markadan biridir. Tavana asılarak sallandırılan Nestrest hasır oturma birimini bilirsiniz. İç ve dış alanlarda kullanılabilen Jean-Marie Massaud tasarımı “yeşil separatörler” ise yeşil bitkilerden bir panel oluşturmaya olanak sağladığı için şu sıralar çok revaçta. Markanın 2012 Milano Fuarı yeniliklerinden biri ise, Toan Nguyen tasarımı Mu serisi ise çok yönlü ve modüler oturma grubuydu.  
 
Gökkuşağı gibi
İşte açıkhava aydınlatmaları arasında en sevdiğim... Vibia'dan J. Vilardell and M. Vida tasarımı Halley LED aydınlatma. 3 farklı formu var. Bende sanki gecenin gökkuşağını görmüşüm hissi yaratıyor. 
 
Melda Narmanlı Çimen / Hürriyet