fia cp avm projeleri

FİBA CP, Türkiye'de 5 yılda 5 AVM satın alacak!

AVM 26.12.2017 10:17

Fiba'nın ticari gayrimenkul firması FİBA CP, Türkiye'de 5 yılda 5 yeni AVM'yi satın alacağını açıkladı.

Fiba Grubu'nun ticari gayrimenkul yatırım şirketi Fiba Commercial Properties (FİBA CP), yurtiçinde ve yurtdışında satın almalarla büyüme hedefinde. Şirket, beşi Türkiye'de ve dördü yurtdışında olmak üzere dokuz AVM, dört ofis binası, dört rezidans kompleksi ve iki sinema kompleksine sahip. FİBA CP, yeni AVM'lerin de peşinde. Şirket, önümüzdeki beş yılda yurtiçinde en az beş AVM satın almayı hedefliyor.

Fiba Grubu şirketlerinden Fiba Commercial Properties (FİBA CP) yurtiçinde ve yurtdışında ticari gayrimenkul yatırımları yapmaya devam ediyor. FİBA CP'nin portföyünde beşi Türkiye'de İnegöl, Adana, İstanbul, Konya ve Gaziantep'te, dördü ise Çin, Romanya ve Moldova'da olmak üzere dokuz AVM, dört ofis binası, dört rezidans kompleksi ve iki sinema kompleksi bulunuyor. Şirket portföyüne yeni AVM'ler katmayı hedefliyor. Yurtiçinde beş yılda en az beş AVM satın almayı planlıyor.

HEDEFTE ANADOLU VAR

FİBA CP CEO'su Yurdaer Kahraman, maksimum beş yıl içinde Türkiye'deki AVM sayılarını en az iki katına çıkarmayı planladıklarını söylüyor. Kahraman, “Rekabetin az olduğu, tüketicinin satın alma gücünün yüksek olduğu gelişen Anadolu kentlerinde AVM'ler alabiliriz. Hedefimiz her yıl en az iki AVM almak. Uygun fırsat çıkması halinde bu sayı artabilir” diyor. Yurdaer Kahraman, Türkiye'de halen üç AVM'yi satın almak üzere görüşmeler yürüttüklerini de ifade ediyor.

2017 başında İnegöl AVM'yi satın alan FİBA CP'nin sadece yurtiçinde değil yurtdışında da yeni AVM satın alma planları var. Yurdaer Kahraman, yurtdışında Doğu Avrupa ülkelerine odaklandıklarını, önümüzdeki beş yıl içinde buralarda da 3-4 yeni AVM alabileceklerini ifade ediyor. Bu bölgedeki ülkelerde alım yapmak üzere iki farklı yerle görüştüklerini de söylüyor.

50 MİLYON EURO YATIRACAK

FİBA CP'nin 2018 yılı planlarında ise 50 milyon Euro'luk yatırım yapmak var. Şirket, gelecek yıl Romanya'nın başkenti Bükreş'te 30 milyon Euro'luk yatırımla Pallady ve Select adıyla toplam 400 daireli iki rezidans projesini inşa etmeye başlayacak. 20 milyon Euro'luk bir yatırımla da Kartal'daki M1 Kartal AVM'nin renovasyonunu gerçekleştirecek.

Yurdaer Kahraman, Kartal'daki projelerini hem AVM hem de rezidans olacak bir proje olarak kurguladıklarını söylüyor. Kahraman, “Komşu alışveriş merkezi dediğimiz, 20 ila 22 bin m2 alana yayılan bir AVM yapmak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ‘luxury dizayn outlet' şirketi McArthurGlen Designer Outlets ile Türkiye'de ortak projeler yapmak için iletişim halindeyiz” diye konuşuyor.

550 BİN M2 KİRALANABİLİR ALANI VAR

FİBA CP, Türkiye'nin yanı sıra Çin, Romanya ve Moldova'da, dokuz AVM, dört ofis binası, dört rezidans kompleksi ve iki sinema kompleksi operasyonlarını yürütüyor. Çin'de Star Mail, Romanya'da Plaza Romania, Bucuresti Mail, Plaza Romania Ofis, Anchor Plaza Ofis, Metropol Ofis, Incity Rezidans, Select Rezidans, Movieplex Sinemaları ve Moldova'da Shopping Malldova yatırımları bulunuyor. Türkiye'de ise İnegöl AVM, M1 Adana AVM, Ml Gaziantep AVM, M1 Konya AVM, M1 Kartal AVM-İstanbul, Kartal Rezidans, Ofishane-İstanbul ve Sinepark-Gaziantep ile çalışmalarına devam ediyor. Şirket, 900'ü aşkın

marka ve mağazaya hizmet veren 550 bin m2 kiralanabilir alana sahip. FİBA CP, 2017'nin başında İnegöl AVM'yi satın almıştı.

Ekonomist