avm

'AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışıyoruz'

AVM Emine Pile 26.03.2016
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde AA muhabirin sorularını yanıtlayan Kariyo, terörün Türkiye'ye özgü bir şey olmadığını, bunun sonuçlarının birçok ülkede görüldüğünü söyledi.

Kariyo, Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısı sonrasında mağazalarındaki ziyaretçi sayısı ve cirolarının ciddi derecede düştüğünü aktararak, buna karşın son iki günde ciddi bir iyileşme gördüklerini anlattı.

"Güvenlik konusunda iki alanda çalışma yapıyoruz"

Kariyo, terör olayları sonrasında sosyal medyada "AVM'lere gitmeyin" gibi kampanyalar yapılmasının çok yanlış olduğunu ifade etti.

Kariyo, AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttükleri bilgisini vererek, şunları söyledi:
"Bu güvenlik meselesi konusunda iki alanda çalışma yapıyoruz. Bunlardan biri; Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) bünyesinde bir çalışma grubu oluşturduk. Burada 'İnsanlara güvenlik algısını daha nasıl profesyonelce sunabiliriz?' üzerinde çalışıyoruz. Bu AVM'ler düzeyinde geniş boyutlu bir çalışma. İkinci olarak BMD bünyesinde bir çalışma yapıyoruz. Bu da 'Mağazalarımızı nasıl daha güvenli hale getiririz, tüketicilerle güven ilişkini nasıl kurabiliriz?' diye bir çalışma."

"Türkiye'ye ve yatırımlarımıza güveniyoruz"

Hayatın biraz daha normalleşmesi gerektiğine dikkati çeken BMD Yönetim Kurulu Başkanı Kariyo, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Bizim çıkıp, 'Daha fazla alın, daha fazla tüketin' dememizin doğru olmadığını düşünüyorum. Perakendecilerin yapması gereken şey; 'Biz hazırız, size hizmet vermeye açığız' demeleri, aynen bizim yaptığımız gibi. Biz pazar günü İstiklal Caddesi'nde perakendeciler olarak toplandık ve bütün mağazaları gezdik. Hem çalışanlara moral verdik hem de tüketicilere dedik ki 'Merak etmeyin, biz Türkiye'ye ve yatırımlarımıza güveniyoruz. Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Biz hazırız, siz hazır olmaya başladığınız zaman gelin tüketiminizi gerçekleştirin."

"Tüm dünyanın teröre karşı birleşip, ortak tavır alması lazım"

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kemalettin Güneş de Türkiye'nin terörle yaşamayı öğrenmeyeceğini vurguladı.

Terörün sadece Türkiye'de değil, artık globalleşen dünyada da olduğuna işaret eden Güneş, "Buna bir son verilmesi lazım artık. Tüm dünyanın teröre karşı birleşip, ortak tavır alması lazım." dedi.

Güneş, sektör açısından da teröre karşı önlemlerin alınması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Türkiye'de bombalar patladığı zaman yurt dışındaki alıcılar buraya olan seyahatlerini iptal etti. Buna karşı ne yaptık; çantalarımızı toplayıp biz gittik. Hakikaten ihracatımızda ivme kaybederken, hazır giyimde ilk iki ayda ivme kazandık. Orta Doğu'da pazarlar aramaya başladık, katma değeri daha yüksek değişik ürünlere yöneldik gibi ama biz terör var diye oturup ağıt yakmamızı pek anlamış değilim."

avm BMD Yönetim Kurulu Başkanı Kariyo İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB)

AVM