alışveriş merkezleri pazar günü kapanıyor mu

AVM'ler pazar günleri kapalı mı olacak?

AVM Zeynep Karabağ 11.12.2014
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli "AVM’lerde hafta sonlarının tatil edilmesi gerçeklerle bağdaşmıyor" dedi
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekillerinin aynı konudaki kanun tekliflerini görüşmek üzere toplandı.

Toplantının açılışında tasarı hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, perakende ticaret ile AVM'lerin çalışma ve yerleşme kurallarını düzenlemenin bütün hükümetlerin gündeminde olduğunu ancak konu çok hassas, karmaşık ve çok fazla tarafı olduğu için bugüne kadar yasal düzenleme yapılamadığını söyledi. 

Bakanlığının tasarıyı çok kapsamlı, hiçbir kesimi dışarıda bırakmadan tüm ilgili tarafların görüşlerini alarak olgunlaştırdığını ifade eden Canikli, "Tasarı, belki bütün tarafların tüm görüşlerini, taleplerini karşılamıyor ama en azından tüm tarafların da ağır itirazlarını içermeyen bir metin" diye konuştu.

Tasarının perakende ticaretle ilgili kavram ve tanımları yasal zemine oturttuğunu anlatan Canikli, geleneksel perakendeciliğin korunması, adil rekabetin sağlanması, tüketicinin korunması, kayıtdışılığın önlenmesi, sektörde verim ve kalitenin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Canikli, perakende ticaretin milli gelir içindeki oranının sürekli arttığına dikkati çekerek, 2013 itibarıyla Türkiye ekonomisinin yüzde 15'ini perakende ticaretin oluşturduğunu, sektörde 1 milyon 960 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti. 

Tasarıdaki düzenlemeler hakkında bilgi veren Canikli, küçük üreticinin markalaşmasının sağlanacağını, kampanyalı satış ve alışveriş festivallerinin kurala bağlandığını, indirim sezonlarının süresinin belirlendiğini, küçük esnafa AVM'lerde yer açıldığını anlattı, "outlet" mağazaların taşıması gereken şartları dile getirdi.

"Hafta sonu tatili milli gelirde azalmaya yol açar"

Nurettin Canikli, AVM'lerin hafta sonları tatil olmasının kamuoyunda yoğun biçimde tartışıldığını dile getirerek, tasarıda büyük AVM'ler ve zincir mağazaların çalışma saatleriyle ilgili düzenleme olmadığını söyledi. 

Bu düzenlemenin AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve arkadaşlarının verdiği teklifte bulunduğunu anlatan Canikli, şöyle devam etti: 

"AVM'lerin hafta sonları tatil edilmesinin, esnaf ve sanatkara iş alanı açmak amacıyla tatil edilmesinin, içinde bulunduğumuz realite dikkate alındığında mümkün olmadığını düşünüyoruz. AVM'ler sadece alışveriş yapılan yer olmaktan çıktı, yaşam biçimi halini aldı. Aileler, çocuklar hafta sonlarının büyük bölümünü buralarda geçiriyor. Bu nedenle sosyal donatı alanları zorunlu hale getiriliyor. Toplum artık bunu talep ediyor. Böyle bir uygulama milli gelirde de ciddi azalmalara yol açar. Hesabı yapılmadı ama milli gelirin önemli unsuru olan ticareti daraltır. AVM'lerin hafta sonu kapatılması ticaretin esnafa ve sanatkara kayması durumunu da sağlamaz. İlk kurulduğu aşamada, 20-30 yıl önce bunlar belki konuşulabilirdi ama şimdi ciddi sosyal eleştiriye yol açabilir. Böyle bir düzenleme gerçeklerle bağdaşmadığını düşünüyoruz."

KANUN TASARISINDA ŞU MADDELER YER ALDI;

1- Kuruluş izni almadan kurulan ve ticari faaliyette bulunan AVM'ler, büyük mağazalar ve zincir mağazalar vali tarafından kapatılabilecek. Bunların işletmecilerine satış alanları itibariyle metrekare başına 10 lira para cezası verilecek.

2- Büyük mağazalar tedarikçi ve üreticilerden satın aldıkları ürünleri kendi markaları altında satmaları halinde bu satışların toplamı cirolarının yüzde 30'unu geçemeyecek. Son kullanma tarihini açıkça etikette veya ambalajda belirtmeden tüketim mallarında indirimli veya hediyeli satış kampanyası düzenlenemeyecek.

3- Büyük mağazalar diğer işletmeler zarar verecek veya haksız rekabet oluşturacak şekilde maliyetinin altında zararına satış yapamayacak.

4- Büyük mağazalar (fiili satış alanı 400 metrekarenin üzerinde) tasfiye, işyeri değişikliği, kış ve yaz mevsim değişimi, bayram ve özel günlerde, seri sonu satışlarda bağlı olduğu odadan indirimli satış izni alacak. Çalışma günlerinde sabah saat 10.30'da açılacak olan büyük mağazalar cumartesi hariç, pazar günü ve resmi tatil günleri tamamen, diğer günler ise saat 20.30'dan itibaren müşteri trafiğine kapalı olacak.

5- Sayıları 400'ü bulan AVM'lere yöresel ürün zorunluluğu getirilecek

6- Satış alanı 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olan AVM'lerde hijyen şartlarına uygun erkek ve bayan tuvaleti, mescit ve çocuk odası oluşturulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli avmler Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Tasarısı

AVM