avm tesmsilcileri toplantısı

'AVM'ler cadde ve sokak mağazacılığına zarar vermemeli'

AVM Emine Pile 24.03.2017
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel, toplantıda alışveriş merkezlerinin yöneticileriyle bir araya geldi.
Baran, Ankara'daki alışveriş merkezlerinin yöneticileriyle bir araya geldi. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda Baran, AVM yöneticilerine, ATO üyelerinin yüksek kiralardan şikâyetçi olduklarını söyledi. 

Türkiye'de ticaret envanterinin bulunmaması nedeniyle, ihtiyaçtan fazla AVM yapıldığını dile getiren Baran, “AVM'ler cadde ve sokak mağazacılığına zarar vermemeli” dedi. Devletin AVM yapılacak yerlerin tespiti ve çalışma koşulları konusunda müdahale etmesi gerektiğini belirten Baran, bazı Avrupa ülkelerinde alışveriş merkezlerinin kentin dışında yer aldığını ve haftanın bazı günlerinde kapalı olduklarını anlattı. AVM yöneticilerinin dile getirdiği sorunları da dinleyen Baran, “Sıkıntılarınızı bize iletin, bizler de ilgililere ulaştıralım. Bunun için buradayız. Kapımız sizlere 24 saat açık. Burası sizin eviniz” diye konuştu. Baran, AVM'lerin istihdam sağlayarak ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunduklarını ifade etti. 
 
Ankara Ticaret Odası'nın fiziki altyapısını iyileştirmek için yaptıkları çalışmalardan söz eden Baran, ithalat ve ihracat yapan ATO üyelerinin misafirleriyle görüşmelerini yapabilecekleri mekânlar hazırlayacaklarını bildirdi. 
 
ATO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Köylüoğlu da perakendecilerin sıkıntıda olduğunu, yerel markaları güçlendirerek AVM'lerde yer almalarını sağlamak gerektiğini belirterek, “Kazan-kazan ilkesinden hareketle herkesin elini taşın altına koyması lazım” diye konuştu.  
 
Toplantıda söz alan bazı işletme sahipleri de en büyük dertlerinin kiraların yüksekliğini olduğunu, cirolarının yüzde 10'unun kiraya gittiğini söylediler. 
 
AVM temsilcileri ise kiracı kaybetmemek için kira indirimi ve kur sabitlemesine gittiklerini ancak bazı kiracıların da ekonomik sıkıntıları bahane ederek kiralarını geciktirdiklerini kaydettiler. Ankara'da 2016 yılında meydana gelen terör saldırıları nedeniyle müşteri sayısının ciddi oranda düştüğünü, kurdaki artıştan dolayı maliyetleri kontrol edemediklerini ve karlılığını artıramayan esnafın sıkıntıda olduğunu dile getiren bir AVM yöneticisi, insanları sokağa çıkmaya ve alışveriş yapmaya teşvik edecek kampanyalar düzenlenmesini talep etti. 

Gürsel Baran ATO toplantı

AVM