tragep
Haberler / Arsa-Arazi / TRAGEP ile binlerce dekar arazi suyla dolacak

TRAGEP ile binlerce dekar arazi suyla dolacak

Arsa-Arazi 11.07.2017 09:50

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu; TRAGEP kapsamında baraj, gölet ve sulama tesislerinin inşa edileceğini açıkladı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamında inşa edilecek baraj, gölet ve sulama tesisleri ile binlerce dekar arazi suya kavuşacağını belirtti. 

Acu, yaptığı yazılı açıklamada, TRAGEP'in, sulamadan içme suyu teminine, atıksu arıtımından dere ıslahı ve taşkın erken uyarı sistemine, meteorolojiden ağaçlandırmaya kadar pek çok alanda yürütülecek entegre bir bölge gelişim projesi olarak kurgulandığını bildirdi. 

TRAGEP kapsamında çalışmaları hızla devam eden Edirne Keşan Çeltik Göleti Sulaması ile 6 bin 760 dekar zirai arazinin sulanacağını aktaran Acu, "Sulama projesinin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile dekar başına bin 550 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 10,5 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor. Sulama ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracaktır. Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Acu, coğrafi ve stratejik konumu, binlerce yıllık tarihi, dev sanayi tesisleri ve geniş zirai arazileri ile büyük bir potansiyele sahip olan Trakya'nın TRAGEP ile şaha kalkacağını kaydetti.