köprü

Köprü projeleri bulundukları bölgeleri değerlendiriyor

Arsa-Arazi (2B) 06.09.2017 11:16

Türkiye’de son yıllarda hayata geçirilen büyük ulaşım projeleri bulundukları bölgelerin değerine değer katıyor.

Türkiye'de son yıllarda hayata geçirilen büyük ulaşım projeleri bulundukları bölgeleri değerlendiriyor. Bugüne kadar İstanbul'a yapılan her köprü kendi yerleşim alanlarını doğurdu. Yeni köprülerin de aynı şeyi yapması bekleniyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme'nin yaptığı araştırmaya göre Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprüleri, geçtikleri bölgeler ile bağlantı yollarının uzandığı toplam 81 bölgeye çoktan değer kattı. Son yıllarda bu bölgelerde arazi fiyatları yükselmiş durumda. Bu yükselişin önümüzdeki yıllarda da sürmesi bekleniyor.

NERELER HAREKETLENDİ?

2013 yılında yapımına başlanan ve 2016 yılı sonunda tamamlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü üzerinde yapılması planlanan raylı sistem, Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşıyacak. Üçüncü Havalimanı'nın faaliyete geçmesi ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamlanmasıyla otel, ofis, alışveriş merkezi, konut, sanayi, lojistik, depolama, hastane ve üniversite gibi fonksiyonların bölgeye çekilmesi planlanıyor.

Dünyadaki örneklerinde olduğu gibi yeni havalimanının da çevresinde kurulacak farklı segmentlerde oteller ve ofislerle kendi hinterlandını oluşturması bekleniyor.