YHT kazalarına sıkı önlem!
YHT kazalarına sıkı önlem!
31.12.2018

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, YHT'lerde yaşanan kazalara benzer kazaların tekrar yaşanmaması için tüm hatlardaki yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

Ankara'da YHT kaza yaptı!
Ankara'da YHT kaza yaptı!
13.12.2018

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda üst geçide çarptı.

YHT'nin yıl sonu hedefi 8 milyon yolcu!
YHT'nin yıl sonu hedefi 8 milyon yolcu!
09.12.2018

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen yüksek hızlı trenler ile bugüne kadar 44,3 milyon kişi yolculuk yaptı.

YHT'lerde kış tarifesine geçiliyor
YHT'lerde kış tarifesine geçiliyor
09.12.2018

Yük, yolcu ve lojistik hizmetlerden sorumlu TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü tarafından, YHT yarından itibaren kış tarifesine geçecek.

Öğretmenlere YHT ve kargo indirimi!
Öğretmenlere YHT ve kargo indirimi!
06.11.2018

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlere tren biletlerinde yüzde 50, kargo gönderilerinde yüzde 30 indirim yapılacak.

Ankara YHT Garı, iki yılda 10 milyon yolcu ağırladı
Ankara YHT Garı, iki yılda 10 milyon yolcu ağırladı
30.10.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Ekim 2016'da hizmete açılan Ankara YHT Garı'nda 2 yılda 10 milyon yolcuya hizmet verildi.

Ankara-Sivas YHT hattında ray serimi devam ediyor
Ankara-Sivas YHT hattında ray serimi devam ediyor
01.09.2018

Asya ülkelerini birleştiren demir yolu koridorunun önemli akslarından biri olan Ankara-Sivas YHT Projesi'nde günlük bin 750 metre seriliyor.

Ankara-İstanbul YHT hattı tren trafiğine kapatıldı
Ankara-İstanbul YHT hattı tren trafiğine kapatıldı
28.07.2018

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Kocaeli Körfez-Gebze istasyonları arası, geçici olarak tren trafiğine kapatıldı.

YHT'nin yolcusu yüzde 20 arttı
YHT'nin yolcusu yüzde 20 arttı
21.06.2018

İstanbul, Eskişehir ve Konya’ya bağlayan yüksek hızlı trenlerle taşınan yolcu sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 arttı.

YHT'lerde yolcu sayısı artıyor
YHT'lerde yolcu sayısı artıyor
19.06.2018

TCDD Ta��ımacılık AŞ tarafından işletilen yüksek hızlı trenlerle (YHT) taşınan yolcu sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 arttı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre, Türkiye'de 2009'da Ankara-Eskişehir hattıyla yüksek hızlı tren işletmeciliğine geçilirken, 2011'de Ankara-Konya, 2013'te Eskişehir-Konya, 2014'te Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Konya-İstanbul arasında seferlere başlandı.

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen YHT'lerle taşınan yolcu sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 yükseldi. Geçen yılın nisan ayında 583 bin 600 kişi YHT'yi kullanırken, bu sayı bu yılın aynı ayında 700 bine çıktı.

Konvansiyonel trenleri kullanan yolcu sayısı geçen yıl nisan ayında 188 bin 500 kişi olurken, bu yılın aynı döneminde 230 bini geçti. Bu trenleri kullanan yolcu sayısında da yüzde 22 artış oldu.

Bugüne kadar bin 213 kilometre yüksek hızlı tren hattı işletmeye alınırken, bin 870 kilometre yüksek hızlı tren ve bin 290 kilometre hızlı demiryolunun inşası sürüyor.

Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında yüksek hızlı demiryolunun yapımı devam ediyor.

Bakan Özhaseki'den, Kayseri'ye YHT müjdesi!
Bakan Özhaseki'den, Kayseri'ye YHT müjdesi!
31.05.2018

Bakan Özhaseki; hızlı trenin temelinin sene sonunda atılacağını, havaalanı için de projelerin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

TCDD'den Ramazan Bayramı'na ek YHT seferleri!
TCDD'den Ramazan Bayramı'na ek YHT seferleri!
26.05.2018

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla Ankara-İstanbul hattında 14 ve 17 Haziran'da ek Yüksek Hızlı Tren seferleri yapılacak.

Edirne'de yapılması planlanan YHT için eleman yetiştirilecek
Edirne'de yapılması planlanan YHT için eleman yetiştirilecek
18.05.2018

Edirne'de yapılacak Hızlı Tren için eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yeni bölüm açıldı.

YHT ile Yerköy-Sivas arası 1 saate inecek
YHT ile Yerköy-Sivas arası 1 saate inecek
27.03.2018

245 km’lik Yerköy – Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi ile Yerköy’den Sivas’a, 300 km/sa. hızla gidebilecek trenle 1 saatte ulaşmak mümkün olacak.

YHT garlarında 'kütüphane' dönemi başlıyor
YHT garlarında 'kütüphane' dönemi başlıyor
26.03.2018

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatları üzerinde bulunan garlarda, kütüphaneler kurmaya hazırlanıyor.

Yapı Merkezi'nden Sivas'a 245 kilometrelik YHT!
Yapı Merkezi'nden Sivas'a 245 kilometrelik YHT!
25.03.2018

Yerköy ile Sivas arasındaki mesafeyi 1 saate indirecek olan 245 kilometrelik YHT projesinde ilk ray serildi.

Ankara-Sivas YHT Projesi’nin ilk ray serimi başlıyor
Ankara-Sivas YHT Projesi’nin ilk ray serimi başlıyor
23.03.2018

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesinin ilk ray serimi bu pazar, Yozgat Yerköy’deki YHT şantiyesinde gerçekleştirilecek.

Arslan, Konya-Karaman YHT'de test sürüşü yaptı
Arslan, Konya-Karaman YHT'de test sürüşü yaptı
12.03.2018

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Konya-Karaman arasında hizmet verecek hızlı tren hattında test sürüşü gerçekleştirdi.

Başbakan Binali Yıldırım'dan Kayseri'ye YHT müjdesi!
Başbakan Binali Yıldırım'dan Kayseri'ye YHT müjdesi!
25.02.2018

Ak Parti 6. Olağan İl Kongresi için Kayseri'de bulunan Başbakan Binali Yıldırım, şehre yapılacak YHT projesinde ihale tarihi 28 Mart olarak açıkladı.

Bakan Özhaseki'den Kayseri'ye YHT müjdesi!
Bakan Özhaseki'den Kayseri'ye YHT müjdesi!
18.02.2018

Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de hemşehrilerine havaalanında yeni iç hatlar binası ile yüksek hızlı trenle ilgili müjdeler verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri-Yerköy tren hattının ardından, Haziran 2018'de de Kayseri-Antalya tren hattının projelendirileceğini müjdeledi. 

Bir dizi etkinlik için memleketi Kayseri'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valiliği ziyaretinde basın açıklamasında bulundu. 8 Mart'ta ihalesi yapılacak olan Kayseri-Yerköy tren hattının hayırlı olması dileklerinde bulunan Özhaseki, hat tamamlandığında Kayseri'den Ankara'ya 1 saat 15 dakika içerisinde aktarmasız gidileceğini söyledi. Haziran ayında da, Kapadokya'yı da içine alan 562 kilometrelik Kayseri-Antalya hattının projesinin sona ereceğini belirten Özhaseki, söz konusu projenin bölge turizmine önemli katkıları olacağını dile getirdi. Özhaseki, iki hztta dair şu bilgileri paylaştı: KAYSERİ-YERKÖY HATTINDAN SONRA KAYSERİ-ANTALYA HATTI

"Türkiye'nin Batısından Doğusuna giden Ankara-Yerköy hattında 160 kilometrelik hattı ortak kullanacağız. Yerköy'den itibaren Şefaatli Kayseri hattı 142 kilometre. Burası elektrikli, çift hatlı ve sinyalli olarak projelendirildi. Eş zamanlı olmasa bile Ankara'dan başlayıp Doğu'ya giden hattın tamamlanmasından çok kısa bir süre sonra bizim hattımız da nihayete erecek. Hemşehrilerimiz 1 saat 15 dakikada Ankara'ya ulaşacak. Ankara'ya giderken de Yerköy'de inip tren değiştirilmeyecek. Her şehir için ayrı hat yapılacak hali yok elbette, bu israf olur. Dolayısıyla sözünü ettiğim üzere Ankara-Yerköy hattı ortak kullanılacak. Bunun yanı sıra, Antalya-Kayseri arasına yapılacak ve Kapadokya'yı da içine alan 562 kilometrelik hattın projesi ise Haziran 2018'de sona erecek. Bu hat turizme çok katkıda bulunacak. Kayseri'ye yapılacak yatırımların hayırlı olmasını temenni ediyorum." KAYSERİ YIL SONUNDA YENİ HAVAALANINA KAVUŞACAK

Havaalanı projesine dair de bilgi veren Özhaseki, Mayıs ayı sonlarına doğru projelerin sonlandırılacağını ve yıl içinde inşaatın tamamlanacağını ifade etti. Projedeki gecikmeyi askeriye ile anlaşmaya varılamamasına bağlayan Özhaseki, "Yan tarafta askeriyeye ait olan 240 bönüm arazi ile ilgili izin alınamamasından dolayı havaalanı projesi gecikti. Sonra bunlar çözüldü ve proje başladı. Verilen karara göre, iç ve dış hatlar bölümü dış hatlar olarak kullanılacak, Doğu'2ya doğru da iç hatlar yeniden yapılacak. Havaalanının dış cephesi de tamamen yenilenecek ve yepyeni bir bina ortaya çıkacak. Mayıs ayında proje çıktığında ihale aşamasına gelmiş olacağız. Yıl sonunda da inşaatın tamamlanması için çalışılacak" dedi.

Özhaseki son olarak 24 Şubat'ta yapılacak olan 6. Olağan İl Kongresine değindi. Her miting ve kongrede olduğu gibi, 24 Şubat'ta da Kayserili hemşehrilerinin desteklerini beklediklerini dile getiren Özhaseki, "Gelecek hafta bilindiği üzere parti il kongremize Sayın Başbakanımız da teşrif edecek. Bir taraftan Kayseri'de olan biteni anlatıyoruz ama bir yandan da acil çözüm bekleyen problemlerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Kayseri ziyareti bir noktada şehir için avantaja dönüşmüş oluyor. Senelerdir Kayseri AK Parti'ye en güçlü desteği veriyor, biz de onlara layık olmaya çalışıyoruz. Çok şükür yıllardır gayret ettik, bu gayretler devam ediyor ve şehir iyi bir yere geldi. Nihayetinde şehrin bir bakanı olarak ben de bu problemlerin çözümü için gayret ediyorum. Sayın Başbakanımızın gelişinden on gün sonra Kültür Turizm Bakanımızı da ağırlayacağız. Talas'ta açılışlarımız var, Büyükşehirimizin Kaleiçi restorasyonu var, diğer ilçelerimizde de bir takım proje açılışları olacak" ifadelerini kullandı.