maritbet girişmaritbet
Türkiye’yi geleceğe taşıyan fuarlar 28 Ağustos’ta açılıyor

Türkiye’yi geleceğe taşıyan fuarlar 28 Ağustos’ta açılıyor

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, 28 – 31 Ağustos 2014 tarihlerinde Yeşilköy’deki İFM’de olacak

Son yıllarda Türkiye'de hızlı tren ve şehirlerarası duble karayolu yapımı başta olmak üzere mesafeleri kısaltma amaçlı çalışmalar dikkat çekici boyutlara ulaştı. Bolu Tüneli gibi ulaşım süresini 1 saate kadar azaltan ve yılda 40 milyon dolarlık tasarruf sağlamaya imkan veren projeler, altyapı ve tünel teknolojilerinin ne denli önemli olduğuna kanıt niteliğinde. Tüm bu çalışmalar neticesinde Türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı  “Tunnel Expo Turkey”, tünel açma makineleri ve delme patlatma sistemleri gibi sistemlerin tek bir adreste tanıtılacağı platform olacak. Demos Fuarcılık'ın organizasyonu ile 28 – 31 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleşecek “Tunnel Expo Turkey”, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler İhtisas Fuarı NO DIG TURKEY'le eş zamanlı gerçekleştirilecek. 4 gün boyunca Yeşilköy'deki İstanbul Fuar Merkezi'nde, 9-10 ve 11. Hollerde yer alacak NO DIG TURKEY ve Tunnel Expo Turkey sektör profesyonellerini ağırlayacak. İkisi de “ilk kez” düzenlenecek fuarlarda, Avrupa'dan sonra Türkiye'de de kullanımına başlanan kazısız altyapı teknolojileri ziyaretçileri hayrete düşürecek.

Türkiye'de son yıllarda büyük yatırımlar yapılan karayolu ve metro tünellerinin planlaması, inşası ve kullanımında gerekli olan her türlü makine, teçhizat ve ekipmanın sergileneceği “Tunnel Expo Turkey” ilk kez kapılarını açıyor. Üretici firmaların yanı sıra mühendislik – müteahhitlik şirketlerinin de katılacağı Tünelcilik Fuarı, dev bir sektör olan inşaat ve yapı sanayi temsilcileri tarafından şimdiden büyük ilgi görüyor. 
İş makineleri, TBM (Tünel Açma Makineleri), yapı kimyasalları, delme patlatma sistemleri, projelendirme gibi birçok alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketler, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek olan etkinlik için yerlerini aldı.

Hem fuar, hem profesyonel eğitim

Tünelcilik faaliyetlerinin öne çıktığı ülkelerden biri olan Türkiye bu alanda önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların öncüsü TÜNELDER, Tünelciliğin A'dan Z'ye Yapılışını ve Önemini, fuar içinde, Dernek Başkanı Prof. Dr. Nuh Bilgin önderliğinde düzenlenecek kısa kursla, sektöre ve kamuoyuna aktaracak. Eğitim programında; Tünel tasarımının temel ilkeleri, karşılaşılan sorunlar, yeni teknolojiler gibi ana konular sektörün önde gelen temsilcileri ve akademisyenler tarafından tartışılacak ve bilgi alışverişinde bulunulacak.

Kazısız teknolojiler bu fuarla gün ışığına çıkıyor

Türkiye'de altyapı çalışmaları için devrim niteliğinde bir sektör olan kazısız teknolojiler, yeraltındaki dünyayı gün yüzüne çıkarıyor. Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin kullandığı yeraltındaki altyapı çalışmalarını içeren kazısız teknolojiler, artık Türkiye'de de kullanılmaya başlandı. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından da desteklenen NO DIG TURKEY Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Fuarı'nda, kazı yapmaya gerek kalmadan geliştirilen yeni teknolojiler sergilenecek. Yatay sondaj ve kanal görüntüleme firmaları başta olmak üzere, özel boru üreticilerinden bentonit sanayi firmalarına, rögar kapağı üreticilerinden, ultrasonik ölçüm sistemleri kullanan firmalara ve hatta mikrotünel uygulamaları gerçekleştiren birçok firma, bu fuarda ürün ve hizmetlerini sergileyecekler. 

Ayrıca, fuar kapsamında artan kuraklık tehlikesine karşı, “Su Kayıp Kaçakları Türkiye Forumu” düzenlenecek. Bakanlık, su idareleri, valilik ve belediyeler tarafından desteklenen foruma, başta alanında yetkili isimler olmak üzere, yüzlerce katılım bekleniyor.

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Murat Kurum "Marmara Denizi Eylem Planı"nı açıkladı
  • 07.06.2021 10:54

Bakan Murat Kurum "Marmara Denizi Eylem Planı"nı açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Belediyeler Birliğince Kocaeli'd ...

Türkiye Belediyeler Birliği tasarım yarışması düzenliyor!
  • 26.12.2020 17:46

Türkiye Belediyeler Birliği tasarım yarışması düzenliyor!

Türkiye Belediyeler Birliği, sahipsiz evcil ve sokak hayvanlarına özel fikir ve ...

'Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz'
  • 27.04.2018 10:03

'Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz'

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Dünyada baraj yapımında ilk üçe giriyoruz, gö ...

Ilısu Barajı ve HES üniteleri enerji üretimi için hazır
  • 13.01.2018 14:12

Ilısu Barajı ve HES üniteleri enerji üretimi için hazır

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik S ...

Uludağ'da 9 otel yıkılıp, yenisi yapılacak!
  • 04.01.2018 17:22

Uludağ'da 9 otel yıkılıp, yenisi yapılacak!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uludağ Milli Parkı'nı sil baştan yenilemek için ha ...

Bayındır'da yangından zarar gören alana 1 milyon fidan dikilecek
  • 27.08.2017 14:03

Bayındır'da yangından zarar gören alana 1 milyon fidan dikilecek

İzmir'in Bayındır ilçesinde 25 Temmuz'da çıkan yangında zarar gören 750 hektar o ...