'Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz'

'Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz'

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Dünyada baraj yapımında ilk üçe giriyoruz, gölet inşaatında dünya birinciliği bizde" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz. En ileri teknolojilerini kullanıyoruz. Dünyada baraj yapımında ilk üçe giriyoruz, gölet inşaatında dünya birinciliği bizde." dedi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muş Valiliği, Türk Tarih Kurumu, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Malazgirt Meydan Muharebesi ve Sultan Alparslan Uluslararası Sempozyumu" başladı.

MŞÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki sempozyumun açılışında konuşan Bakan Eroğlu, herkesin tarihini çok iyi bilmesi gerektiğini, tarihini bilmeyenlerin geleceğe dair büyük hedeflere imza atamayacağını söyledi.

Eroğlu, 1071'in aslında tarihte bir mihenk taşı olduğunu anlattı. Sultan Alparslan'ın Bizans ordusunu yenerek büyük zafer elde ettiğini ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Sultan Alparslan'ı, kahramanlarımızı şükranla minnetle yad ediyoruz çünkü Anadolu'nun kapılarını bize açtı. Buraları bize vatan yaptılar. Bu zaferi her zaman hatırlayacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan zaferi özellikle kutlamak istedi. Geçen sene 26 Ağustos'ta Malazgirt'e gittik. 100 bin kişi zaferin yıl dönümünde orada olmak istedi. Bu merasimden sonra Cumhurbaşkanımız bana talimat verdi. Biz de orayı milli park olarak ilan ettik ve proje hazırlandı. Bugün öğleden sonra Muş tarihinin en büyük yatırımının temelini atacağız. Bugün Muş için önemli bir gündür."

"Gölet inşaatında dünya birinciliği bizde"

"Dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz. En ileri teknolojilerini kullanıyoruz. Dünyada baraj yapımında ilk üçe giriyoruz, gölet inşaatında dünya birinciliği bizde." diyen Eroğlu, geçmiş yıllarda "Yabancılar her şeyi yapar biz yapamayız" gibi bir anlayışın olduğunu, ömrü boyunca bu algıyı değiştirmek için çaba gösterdiğini söyledi.

Eroğlu, şu anda dünyanın en ileri projelerini yaptıklarını, birlik ve beraberliklerini artırmaları durumunda yapamayacakları hiçbir şeyin olmadığını dile getirdi.

İHA ve SİHA'ları yaptıklarını, 15 Temmuz alçak darbe girişimine rağmen ekonominin dimdik ayakta olduğunu vurgulayan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Dünyada büyümede birinci ülkeyiz. Dünyadaki 10 dev projeden 6'sı Türkiye'de. Bizim millete hizmet etme sevdamız var. Büyük hedeflerimiz var. Büyük hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir. Kızıl elmamız var bizim. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız. Gençlerimiz bizim için çok önemli. 1071 büyük zaferin bininci yılı kutlandığında Türkiye küresel büyük bir güç olacak. Yeter ki birlik beraberlik kardeşliğimizi daha da pekiştirelim. Türkiye'nin bahtı açık. Biz yükselişteyiz onlar inişte. Birlikte çalışacağız. Allah bizi, FETÖ, PKK, DEAŞ, PYD gibi bütün terör örgütlerinden muhafaza etsin, onlara silah destek veren, ülkemiz üzerinde plan kuran bütün devletleri tarih sahnesinden silsin."

Muş Valisi Aziz Yıldırım ise bu topraklarda 1071 yılında yaşanan muhteşem zaferin Türkleri Anadolu'yla, Anadolu'yu da İslam'la buluşturduğunu belirterek bu nedenle Muş'un tarihte önemli ve stratejik konumda bulunduğunu kaydetti.

Sempozyumda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek de birer konuşma yaptı.

Muş Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, İl Jandarma Alay Komutanı Albay İsmail Şahin, kurum amirleri ve öğrencilerin de izlediği sempozyum 2 gün sürecek.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

TBMM'ye sunulacak! Yapı polisliği kuruluyor!
  • 06.12.2021 10:44

TBMM'ye sunulacak! Yapı polisliği kuruluyor!

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu, yapı polisinin kurulmasından ...

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES projesi açılıyor!
  • 06.11.2021 10:18

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES projesi açılıyor!

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES" Mardin ve Şırnak sınırları içerisin ...

"Hükümetimiz herkesi ev sahibi yapmak için büyük gayret gösteriyor"
  • 21.06.2018 10:43

"Hükümetimiz herkesi ev sahibi yapmak için büyük gayret gösteriyor"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''Hükümetimiz herkesi ev sahibi yapmak ...

'TOKİ'nin yaptığı evler nerdeyse 1 milyona yaklaştı'
  • 21.06.2018 09:43

'TOKİ'nin yaptığı evler nerdeyse 1 milyona yaklaştı'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar kent merkezindeki 1. Küç ...

Kanal Edirne projesinde sona yaklaşıldı
  • 14.06.2018 14:53

Kanal Edirne projesinde sona yaklaşıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlatılan Kanal Edirne’ ...

Kanal Edirne'nin yüzde 95'i tamamlandı
  • 29.04.2018 13:40

Kanal Edirne'nin yüzde 95'i tamamlandı

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Kanal Edirne'nin yüzde 95'inin bittiğini, bir ...