Türkiye için tasarlanan 'hızlı tren' TCDD'ye teslim edilecek

Türkiye için tasarlanan 'hızlı tren' TCDD'ye teslim edilecek

Siemens Ulaşım Bölümü Direktörü Cüneyt Genç, Innotrans Berlin 2016 Fuarı'nda hızlı tren yatırımları ile ilgili bilgiler verdi.

Siemens Ulaşım Bölümü Direktörü Cüneyt Genç, Innotrans Berlin 2016 Fuarı'nda sergilenen son yüksek hızlı tren setinin test için Viyana'ya gönderildikten sonra TCDD'ye teslim edileceğini belirterek, "Türkiye için özel tasarlanan 6 yüksek hızlı tren seti bu yıl içinde Türkiye hatlarında kullanılmaya başlanacak." dedi.

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan 2023 Ulaşım ve İletişim Stratejisine göre Türkiye'de ulaşım talebinin 2023 yılına kadar iki kat, 2050'ye kadar da dört kat artacağına işaret ederek, bunun dünyadaki ulaşım ihtiyacındaki artışın çok ötesinde olduğunu söyledi.

Türkiye'de demiryollarının toplam uzunluğunun 25 bin kilometreye çıkarılmasının 2023 hedefleri arasında yer aldığını anımsatan Genç, bu çerçevede 200 set çok yüksek hızlı tren, 10 bin kilometre yeni yüksek hızlı tren rayı, 4 bin kilometre standart ray, 5 bin yeni metro aracı ve mevcut 11 bin kilometrelik standart demiryolunun onarımı için yatırım yapılacağını dile getirdi.

"Yatırımlar hız kesmeden devam ediyor"

Genç, sektördeki yatırım programlarını yakından takip ettiklerini vurgulayarak, Türkiye'de yatırımların hız kesmeden devam ettiğini ifade etti.

Türkiye'de hızlı tren konusunda önemli kaynak oluşturduklarını belirten Genç, yeni ihalelerle de yakından ilgilendiklerini vurguladı.

Genç, daha önce Siemens tramvaylarının son montajının ve yapımının Türkiye'de olması yönünde karar aldıklarını belirterek, "Türkiye'den alacağımız bir sipariş üzerine bunu yapmayı planlıyor değiliz. Kararımız, Türkiye'deki yeterliliklerin ve tedarik zincirinin çok iyi seviyede olmasıyla ilgili." diye konuştu.

Hükümetin yerli ve milli üretim stratejisini desteklerini ifade eden Genç, "Türkiye'deki tedarikçiler ve alt tedarikçilerle yerlilik oranının yüzde 50'nin üzerinde olması sağlandıktan sonra milli treninin üretilmesi planı var. Bir teknoloji partneri olarak Siemens'in bu alandaki yerlileştirme ve teknoloji transferi tecrübesinin dikkate alınmasını isteriz. Türkiye, bu konuda partnerini gerçekten Ar-Ge'ye kaynak ayıran, teknoloji lideri firmalardan seçmeli. Siemens olarak yerli ve milli üretim konusunda gerekli tüm çabayı göstermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Yeni trenler, bu yıl işletmeye alınacak

TCDD tarafından Siemens'ten alınan 7 tren setinden ilkinin Mayıs 2015'te Ankara-Konya hattında seferlerine başladığını anımsatan Genç, 100 metrelik son setin de en kısa sürede Türkiye'ye gönderileceğini söyledi. 

Velaro Türkiye

İç ve dış tasarımındaki uyumuyla tasarımda kalite ödülü "Red Dot"a layık görülen Velaro serisi yüksek hızlı tren platformunun son nesli olan tren setleri, Ankara-Konya hattının yanı sıra Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, İstanbul-Konya'daki mevcut hatlarda ve yapımı devam eden Ankara-Sivas, Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hatlarında kullanılacak.

Saatte 320 kilometre hız yapabilen çok yüksek hızlı yeni tren setleri, geniş restoran bölümü, özel tasarımlı business class odaları, gelişmiş eğlence ve telekomünikasyon sistemleriyle serinin diğer trenlerinden ayrılıyor.

Yolculukta kesintisiz internet 

Söz konusu trenlerde kullanılan son teknoloji ürünü iletişim ve eğlence sistemleri sayesinde yolcular kesintisiz internet hizmeti alabiliyor, haberleri takip edebiliyor, video ya da canlı TV yayını izleyebiliyor.

Trenin mutfağı Türk konukseverliğini yansıtıyor

Müşteriye özel ekipmanla donatılan mutfak kısmı, sıcak ve soğuk yiyeceklerin Türkiye'deki yüksek konukseverlik standartlarında sunulmasını sağlıyor. Çok amaçlı mutfak aletlerinin kullanımı sayesinde, yolcuların her türlü özel yemek talepleri karşılanabiliyor.

Yolcu alanlarını, makinist kabinini, giriş-çıkış alanlarını, ön ve arkayı gösteren iç ve dış kameralar kapalı devre sistemde çalışıyor. Vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler ve engelli yolcuların tren personeliyle iletişim kurmasını sağlayacak dahili telefonlar da trende yer alıyor.

Son teknoloji ürünü olan yeni yüksek hızlı setinde araç güvenliği ve tren kontrol sistemi olmak üzere kapsamlı güvenlik sistemleri bulunuyor. Araçta herhangi bir olumsuzluk yaşanması halinde ise gerekli tedbirler sistem tarafından otomatik alınıyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Hızlı trende günlük 31 bin 651 yolcu ile tüm zamanların rekoru kırıldı
  • 16.09.2022 16:16

Hızlı trende günlük 31 bin 651 yolcu ile tüm zamanların rekoru kırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, vatandaşlardan gelen talep sonr ...

Bursa ve İstanbul arasında seyahat hızlı tren ile 2 saat 15 dakika olacak
  • 16.07.2022 14:20

Bursa ve İstanbul arasında seyahat hızlı tren ile 2 saat 15 dakika olacak

Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Hızlı Tren Hattı T04 Tüneli Işık Görme Töreni ...

Türkiye'de 52 şehir hızlı tren projeleriyle birbirine bağlanacak!
  • 09.04.2022 12:58

Türkiye'de 52 şehir hızlı tren projeleriyle birbirine bağlanacak!

Ulaştırma ağı ile Asya ve Avrupa kıtaları arasında bağlantı sağlayan merkezi kon ...

YHT'lerle bugüne kadar taşınan yolcu sayısı 60 milyona yaklaştı
  • 09.11.2021 11:47

YHT'lerle bugüne kadar taşınan yolcu sayısı 60 milyona yaklaştı

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından özellikle Ankara-İstanbul-Ankara hattında artan t ...

1200 km/s hıza sahip Hyperloop one görücüye çıktı
  • 27.02.2018 14:41

1200 km/s hıza sahip Hyperloop one görücüye çıktı

Dubai ve Abu Dhabi arasını saatte 1200 km hıza çıkarak 12 dakikada alacak Hyperl ...

Hyperloop one görücüye çıktı!
  • 27.02.2018 14:37

Hyperloop one görücüye çıktı!

Dubai ve Abu Dhabi arasını saatte 1200 km hıza çıkarak 12 dakikada alacak Hyperl ...