Türkiye'de konut satışları yüzde 2.9 arttı!

Türkiye'de konut satışları yüzde 2.9 arttı!

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 oranında artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),Türkiye genelinde konut satışları rakamlarını açıkladı. İşte sektör temsilcilerinden görüşler:

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 oranında artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre; İstanbul 26 bin 541 konut satışıyla listede ilk sırada yer alırken İstanbul'u, 12 bin 095'lik satışla Ankara, 6 bin 960'lık satışla İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 13 konut ile Ardahan, 32 konut ile Hakkari ve 48 konut ile Bayburt oldu. 

2019 sektör için hareketli bir yıl olacak

Aralık ayında yaşanan bu artışın 2019 boyunca artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı 2019 yıllık programı kapsamında kamulaştırma ve imar uygulamalarının daha etkin bir biçimde hayata geçirilmesini bekliyoruz. Emlak piyasasının daha sağlıklı işlemesini sağlayacak gayrimenkul değerleme sistemine ilişkin maddeyle birlikte sektörümüzün bu yıl daha da hareketleneceğine inanıyoruz.

2018'e yabancıya konut satışı damga vurdu

2018'in genel rakamlarına baktığımızda konut satışları, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalış gösterdi. Buna karşın yabancıya konut satışları 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttı. Hükümetimiz tarafından yabancı yatırımcılara yönelik hayata geçirilen, konut alımlarındaki vatandaşlık hakkının 250 bin dolara çekilmesi vb. gibi politikalar yabancıya konut satışlarında büyük oranda artırdı.

Hayata geçirilen bu politikalarla yabancı yatırımcı ülkemize yatırım yapmak için uygun ortam ve koşullara kavuştu. O yüzden yabancıya konut satışında böyle bir ivme yakalanması bizler için şaşırtıcı olmadı. 2019'da yabancıya konut satışında, İstanbul genelinde bölgesel bazda yaşanan yoğunluğu, Avrupa Yakası'na doğru dağıtmamızın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş:

Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalış gösterdi. Konut satışlarında 2018'de İstanbul 234 bin 055 konut satışı ve yüzde 17 pay ile ilk sırayı aldı. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 131 bin 161 konut satışı ve yüzde 9,5 pay ile Ankara, 75 bin 672 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile İzmir izledi. En az konut satışı ise 159 konut ile Hakkari'de gerçekleşti. Türkiye genelinde satılan konutların 276 bin 820 tanesi ipotekli, 1 milyon 098 bin 578 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşti.

2018 sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için zor bir dönem oldu. Ülke olarak hükümetimizin uyguladığı ekonomik programlar ve aldığı önlemler sayesinde zor dönemi geride bıraktık. 2019 ise fırsat yılı olacak. Yerel seçimlerin ardından düzenlenecek yeni kampanyalar ve düzenlemelerle sektörümüz 2018 Aralık ayındaki yükseliş grafiğini 2019'da da sürdürecektir.

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 oranında artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 26 bin 541 konut satışı ve yüzde 19,4 ile en yüksek paya sahip olan il oldu.

Türkiye yabancı yatırımcının yakın markajında

2018'de yabancıya konut satışının bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttığını görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 14 bin 270 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 7 bin 938 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı 2 bin 720 konut satışı ile Bursa ve 2 bin 133 konut satışı ile Ankara izledi. Yabancılara 2018 yılı Aralık ayında ise 4 bin 560 konut satışı gerçekleşti.
Yabancılara yapılan konut satışlarında, Aralık 2018'de ilk sırayı 2 bin 170 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 744 konut satışı ile Antalya, 252 konut satışı ile Bursa, 251 konut satışı ile Ankara izledi. Konut satış verilerinden de anlaşılacağı gibi ülkemiz konut yatırımı konusunda yabancı yatırımcının yakın markajında yer alıyor. Bu yükseliş trendi 2019'da da artarak devam edecek, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yeni rekorlar getirecektir.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

"Türkiye konut sektörü yabancılar için büyük fırsat"

TÜİK verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının her zamanki gibi artış trendinde olduğunu görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 151,1 artmış olması yabancıların ülkemizdeki potansiyelin ne kadar farkında olduğunu gösteriyor. Yabancıya yapılan konut satışlarındaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine olan katkısının en önemli göstergesidir. Ülkemizde dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat. Bizim projelerimize de yabancı yatırımcılardan yoğun talep geliyor. Toplam 2 bin 700 daire ve 70 ticari birimden oluşan ve satışların yüzde 95'inin tamamlandığı 'NLogo İstanbul'da dairelerin 2 bin adedi Arap yatırımcılar tarafından satın alındı.

 Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

 “Sektör beklenen hareketliliğe kavuşacaktır"

Konut satış verilerinin beklenenin altında gelmesinin, yaz mevsimi ve finansal hareketlilikten kaynaklandığını düşünüyoruz. Ancak bunu söylerken mevcut durumun geçici olduğunu da belirtmek gerekir. Tatil dönemi zaten konut alımının ertelenmesi için yeterli bir sebep, ancak alıcının kredi faizlerinin düşmesini beklediğini de unutmamak gerekir. Dolar çıkabileceği en yüksek noktayı gördü. Bu seviyede dövizini bozdurup eve yatıran bir kesim de var. Önümüzdeki dönemde sektör beklenen hareketliliğine kavuşacaktır. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışlarındaki artış oranının yüzde 151,1 artarak 5 bin 615'e ulaştığını görüyoruz. Bu bir rekor, ülkemiz adına sevindirici bir durum.

Şenol Üçüncü / Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi:

 “Konut satışında kilit nokta döviz ve faizdir”

Konut sektörünün canlanması için hayata geçirilen kampanyaların yabancıların alım iştahını da artırdığını görüyoruz. Son TÜİK verilerine baktığımızda özellikle yabancı alıcı açısından sevindirici bir tablo görüyoruz. Bundan sonra da dönem dönem düzenlenen kampanyalar ve sağlanan destekler olursa sektör daha da hareketlenecek, stoklar eriyecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Bunun sonrasında da yeni yatırımlar başlayacak. Özellikle döviz kuru ve kredi faizler konusu önemli, dövizdeki normal hareketlilik sona ermesi ve konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesi halinde inşaat sektörü yine hakettiği seviyeye gelecektir. Bizim işimizde kilit noktanın döviz ve faiz olduğu unutulmamalı, tedbirler bu yönde alınmalı.

 İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

"Temennimiz, talebin normal haline dönmesidir"

Küresel piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler ve sektöre verilen destek kampanyaların sona ermesinin verdiği rehavet sonucu iç piyasada beklenen hareketi göremeyebiliriz. Özellikle son dönemde yaşanan döviz artışı ve olağanüstü piyasa şartları yatırımcıyı beklemede kalmaya itti. Döviz mevduatı olan vatandaş parasını tuttu, projelerdeki konut fiyatlarının azalmasını bekliyor. Satışlardaki sıkıntıyı aşmak için birtakım teşviklerin de devreye alınması gerekiyor. Temennimiz, sektördeki talebin normal haline dönmesidir.

Ergin Bayram / Omran İnşaat Genel Müdürü:

“Tabloyu genel tabloya bakarak değerlendirmek gerekir”

Sektörel kuruluş ve değerleme şirketlerinin verilerine baktığımızda eylül ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 18'lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığını görüyoruz. Bunu en büyük sıçramalardan biri olarak kabul etmek gerekir. TÜİK verilerinin de bu sonuçları desteklediğini görüyoruz. Genele baktığımızda yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih edenlerin alımlarında gözle görülür bir düşüş oldu. Ancak tabloyu senenin tümüne bakarak değerlendirmek gerekir. Yaşanan döviz artışının mevcut siyasi konjonktürden kaynaklandığını, Türkiye ekonomisiyle ilgili olmadığını da çok iyi biliyoruz. Dövizdeki son günlerdeki düşüş de bunun bir göstergesi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Aralık 2022'de fiyatı en fazla artan ürün "konut sigortası" oldu!
  • 03.01.2023 10:43

Aralık 2022'de fiyatı en fazla artan ürün "konut sigortası" oldu!

Tüketici fiyatları bazında Aralık 2022'de en fazla fiyat artışı yüzde 79,26 ile ...

İstanbul, hem en fazla göç alan hem de en fazla göç veren il oldu
  • 28.12.2022 11:06

İstanbul, hem en fazla göç alan hem de en fazla göç veren il oldu

Türkiye'de geçen yıl 2 milyon 777 bin 797 kişinin iller arasında göç ettiği beli ...

Hane halklarının yüzde 60,7'si kendisine ait konutta oturuyor
  • 27.12.2022 11:12

Hane halklarının yüzde 60,7'si kendisine ait konutta oturuyor

Türkiye'de hane halklarının yüzde 60,7'si kendisine ait konutta ikamet ediyor. ...

Türkiye nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı
  • 19.12.2022 16:28

Türkiye nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı

Türkiye nüfusu, yıllar içinde sürekli artma eğilimi göstererek 2021 yılında 84 m ...

Türkiye'de hane halklarının yüzde 60,7'si yaşadığı konutun sahibi!
  • 19.12.2022 11:18

Türkiye'de hane halklarının yüzde 60,7'si yaşadığı konutun sahibi!

Türkiye istatistik Kurumu, 2021 yılı Nüfus ve Konut Sayımı verilerini açıkladı. ...