Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi açıldı

Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi açıldı

ABD'nin başkenti Washington'ın Maryland eyaletinde bulunan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin resmi açılışı, gerçekleştirildi.

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Başkanı Turgay Demirel, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Amerika'da böyle bir eserin meydana getirilmesine, bu komple eserin inşa edilmesine vesile olanları öncelikle tebrik ediyorum” dedi.

ABD'ye böyle büyük bir caminin değer katacağını ifade eden Demirel, merkezin sadece Türkler için değil, tüm Müslümanlar için çok değerli bir yapı olduğuna dikkati çekti.

Demirel, “Bu merkez, Amerika'da son dönemde Müslümanlarla ilgili gelişen olumsuz havanın dağılmasına umarım vesile olur” şeklinde konuştu.

Merkezin tüm Müslümanlara en iyi şekilde hizmet etmesi temennisini dile getiren Demirel, Türkiye'den ve ABD'den çok sayıda davetliyle birlikte Maryland'de bulunmaktan da mutlu olduğunu dile getirerek, “İnşallah burası her zaman bugünkü gibi çok rağbet gören güzel bir mekan olarak hizmete devam eder” dedi.

"Süleymaniye ve Sultanahmet camilerini hatırlattı"

Nobel Kimya Ödülü sahibi bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar da merkezin kendisine Süleymaniye ve Sultanahmet camilerini hatırlattığını kaydederek, "Burası, Amerika'daki Türklerin varlığını temsil eden bir yapıdır" dedi.

Türk geleneğinde külliyelerin olduğuna ve Selçuklu'dan Osmanlı'ya ve Cumhuriyet'e kadar bu geleneğin ABD'de de yaşatıldığına dikkati çeken Sancar, "Bu merkez Türkiye'nin Amerika'daki uzantısıdır" şeklinde konuştu. 

"Önemli olan bu mekanın içini ruhla doldurmaktır"

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç da “Böyle bir yapının ortaya çıkmasına vesile olanlardan Allah razı olsun” dedi.

Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin sadece bir cami olarak değil, aynı zamanda bir kültür merkezi olarak da düşünüldüğünü kaydeden Kılıç, buranın bu şekilde inşa edilmiş olmasının tebrik ve takdire şayan olduğunu belirtti.

Caminin mimarı Muharrem Hilmi Şenalp'in alanında çok başarılı bir mimar olduğunu ifade eden Kılıç, “Caminin iç tezyinatı çok güzel. Mekansal olarak baktığınızda her şey mükemmel” dedi.

Mekanların, oranın içindeki insanlarla değer ve canlılık kazandığını belirten Kılıç, esas bundan sonra yeni bir amacın olduğuna işaret ederek, “Burası açıldı, artık bundan sonra önemli olan bu mekanın içini ruhla doldurmaktır.” şeklinde konuştu. Bu ruhun Anadolu İslamında bulunduğuna dikkati çeken Kılıç, “Anadolu İslamına nefes veren bilgeleri, Mevlana'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve Yunus Emre'yi burada okutup yaşatabilirsek bu Amerikan toplumu için de çok faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu tür merkezlerde sadece ibadetlerin yapılmasının değil, aynı zamanda ilmi çalışmalara da yer ayrılması gerektiğine işaret eden Kılıç, “İnşallah burası, Anadolu İslamını Amerika'ya tanıtmak anlamında iyi bir vesile olur” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi açıldı
  • 03.04.2016 09:54

Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi açıldı

ABD'nin başkenti Washington'ın Maryland eyaletinde bulunan Türk-Amerikan Kültür ...

13 Dev Adam Okulları projesi kapsamında Beykoz'daki dev bir kompleks inşa edilecek!
  • 16.09.2012 09:07

13 Dev Adam Okulları projesi kapsamında Beykoz'daki dev bir kompleks inşa edilecek!

Hürriyet yazarlarından Vahap Munyar bugünkü yazısında Türkiye Basketbol Federasy ...