Tarihi Ayakapı Hamamı, 33 milyon TL’den satışa sunuldu!

Tarihi Ayakapı Hamamı, 33 milyon TL’den satışa sunuldu!

Mimar Sinan eserlerinden biri olan 440 yıllık Ayakapı Hamamı, emlak sitesinde satışa çıkarıldı. 33 milyon TL’ye satılmaya çalışılan ve bakımsızlıktan dökülen hamamın hangi amaçla kullanılacağı ise bilinmiyor.

Hamamın tarihi hakkında bilgi veren Hamam Restorasyon Uzmanı Abu Balta, “Mimar Sinan eserlerinden biri olan 440 yıllık Ayakapı Hamamı 1582’te yılında 3. Murat’ın annesi Nur Banu Sultan tarafından yapıldı. Son yıllarda hamamın yanı sıra tamirci, depo gibi farklı amaçlarla kullanıldı. Şu anda ise tarihi yapının içi çürümeye yüz tutmuş durumda” dedi.

Daha önce de satıldı

Tarihi yapının özel mülkiyete geçirildiğini aktaran Balta, “Daha önce de birçok kez satışa çıkarıldı. Şimdi ise bir emlak sitesinde tekrardan satış ilanı oluşturuldu. Fiyat olarak ise 33 milyon TL talep ediliyor. ‘Tarihi yarımadada, eşsiz bir eser, bölgenin mihenk taşı satılık’ başlığıyla yayınlanan ilanda yapının 560 metrekare büyüklükte olduğu belirtilmiş” diye konuştu.

Bölgenin mihenk taşı

İlanda yazılı diğer detaylar ise şöyle: “İstanbul Tarihi Yarımada’da, Balat’tan Unkapanı yolu istikametinde, Abdülezel Paşa Caddesi üzerinde, ana yola 45 metre cephesi olup, bölgedeki ender büyük parsellerden. Fener-Balat Yenileme Proje alanının hemen yanında, bölgenin mihenk taşı yapılarından bir tanesi. Turizm, sosyal ve kültürel, yeme-içme ve benzeri faaliyetler için kullanılabilecek benzersiz bir yapı Tarihi Ayakapı Hamamı satılıktır.”

Denetim sorunu var

Hamamın farklı amaçlarla kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Balta, “Bu tarz yapılar aslında uygun şekilde restore edilmeli ve turizme kazandırılmalı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilgili kurumlar harekete geçmeli. Öte yandan bu yapılar, sahıs malı ise satılabilir. Ancak tescilli tarihi yapıların denetim sorunu var, proje yapılmadan yapılan değişiklikleri yakalanırsa dava konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

Doğru restorasyon nasıl olmalı?

Tarihi yapıların restorasyonunda iki temel sorun olduğuna dikkat çeken Yüksek Mimar Tevfik İlter ise şunları söyledi: “Bir tanesi mülkiyete dayalı olarak yetkinin kimde olacağına dair. Bir taraftan mal sahibi yetkili bir taraftan kurum yetkili. Ama ikinci esas sorun restore edilecek tarihi yapıların tarihiyle ilgili yeterince bilgi sahibi olmayan birtakım kurumlar tarafından restore ediliyor olması. İkincisi çok karmaşık bir konu. Örneğin bir hamam restore edilecek, hamam restorasyonunda sadece taşların, tuğlaların, çatının yenilenmesi olarak algılanan bir restorasyon türü var. Bir de hamam restorasyonunun aslında yıkanma kültürünün nasıl olduğunu o yüzden de malzemelerin nitelikleri, çeşitleri üzerinde araştırma yaparak restorasyon yapma anlayışı var.  Hamamlarda yerde akan suların birtakım detaylarla insanların basamayacağı noktalara ulaştırılması gibi. Eskiden olduğu gibi pis suların üzerine basarak yürüyemeyeceği için sağlık açısından yeni bir yöntem geliştirmek gerekiyor. Ama aynı zamanda yapının dokusunu bozmamak gerekiyor. O yüzden restorasyonlarda esas sıkıntı restorasyon yapan kişilerin yapı müteahhidinin yanında fonksiyonu anlamamalarından kaynaklanıyor. Bu yüzden pek sağlıklı olmuyor.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Tarihi Ayakapı Hamamı, 33 milyon TL’den satışa sunuldu!
  • 19.05.2022 11:48

Tarihi Ayakapı Hamamı, 33 milyon TL’den satışa sunuldu!

Mimar Sinan eserlerinden biri olan 440 yıllık Ayakapı Hamamı, emlak sitesinde sa ...

Ayakapı Hamamı 2,5 milyon dolara satılıyor
  • 25.11.2019 11:56

Ayakapı Hamamı 2,5 milyon dolara satılıyor

Mimar Sinan’ın yaptığı tarihi Ayakapı Hamamı 2,5 milyon dolara satılıyor. Hamamı ...

Bakan Kurum’dan tarihi bölgede tekne turu
  • 12.07.2020 10:15

Bakan Kurum’dan tarihi bölgede tekne turu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kırıkkale’deki Selçuklu yadigarı Çeşnigi ...

Osman Nuri Bakırcı hala bildiğiniz gibi...
  • 21.02.2020 12:21

Osman Nuri Bakırcı hala bildiğiniz gibi...

Dolandırıcılık suçuyla binlerce aileyi mağdur eden Osman Nuri Bakırcı, kötü günl ...

Mimar Sinan'ın asırlardır çözülemeyen inşaat sırrı!
  • 10.04.2018 09:43

Mimar Sinan'ın asırlardır çözülemeyen inşaat sırrı!

Mimarlık tarihinin mihenk taşı Mimar Sinan, eserlerindeki ustalık, mühendislik, ...

Bulgaristan'daki Osmanlı eserlerinde yıkılma tehlikesi!
  • 24.07.2016 11:30

Bulgaristan'daki Osmanlı eserlerinde yıkılma tehlikesi!

Bulgaristan’ın Sofya ve Razgrad kentlerindeki Mimar Sinan tarafından yapılan 2 c ...