TANAP ihalesi 14 Nisan’da yapılacak

TANAP ihalesi 14 Nisan’da yapılacak

TANAP Projesi’nde Ana Hat Çelik Boruları Tedariği İhalesi 14 Nisan’a ertelendi

Azerbaycan Şah Deniz-2 sahasından çıkarılacak doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması ve Türkiye iç pazarında kullanılması amacıyla, yaklaşık 1.810 km uzunluğunda inşa edilecek TANAP Projesi'nde Ana Hat Çelik Boruları Tedariği İhalesi 14 Nisan'a ertelendi. 

TANAP Doğalgaz İletim AŞ (TANAP) yetkilileri, daha önceki açıklamalara göre 31 Mart'ta gerçekleşmesi gereken ihalenin, şirketlerden gelen talep üzerine 14 Nisan'a ertelendiğini belirtti. Ana Hat Çelik Boruları tedarikçilerinin belirlenmesine yönelik 19 Temmuz 2013 tarihinde ön yeterlik ihalesi başlatılmıştı. Ön elemeye 23 yerli ve yabancı şirket başvurmuştu. Değerlendirme çalışmalarını 30 Ocak'ta tamamlayan şirket, Ana Hat Çelik Boruları Tedariği İhalesi'ne çağrılacak 18 firmayı belirledi. TANAP boru ihalesinin de 31 Mart tarihinde yapılacağı duyuruldu. Ancak gelen talepler üzerine ön yeterliliği geçen firmalara, 14 Nisan'a kadar süre uzatımı verildi. 

TANAP yetkilileri, 56 inç borular için 16, 18 inç borular için 18 firmanın kabul edildiğini, sadece bunlara teklife çağrı dosyası gönderildiğini belirtti. Yetkililer, “Ön yeterliliği geçen firmalar arasında 3'ü konsorsiyum olmakla birlikte, 6 Türk firması da bulunuyor. Teklifl er alındıktan sonra TANAP bünyesinde söz konusu ihale kapsamında kurulmuş olan İhale Komisyonu önceden belirlenmiş ve onaylanmış olan Bid Opening and Evaluation Procedure'a (İhalenin Açılması ve Değerlendirme Prosedürü) göre teklifleri değerlendirerek raporunu hazırlayacak.

Rapor, proje ortaklarının katılımıyla oluşturulan TANAP Contracts Committee (TANAP Sözleşmeler Kurulu) tarafından ikinci bir değerlendirmeye tabi olduktan sonra onay için Yönetim Kurulu'na sunulacak” dedi. Ön yeterlik alan tedarikçiler şöyle: Baosteel Europe; Borusan Mannesmann, Noksel ve Erciyas Boru Konsorsiyumu; Corinth Pipeworks; Daewoo International Corporation; Emek Boru; Essar Steel India; Man Industries India; Marubeni Itochu Tubulars Europe; Metal One Corporation; Metinvest International; Ratnamani Metals & Tubes; Salzgitter Mannesmann International; STS Tubular Group; Sumitomo Corporation; Tosçelik; Trade House TMK CJSC; Ümran Çelik Boru; Welspun Trading Limited.
İbrahim Ekinci/Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

TANAP’la Avrupa'nın gaz vanası artık Türkiye'nin elinde olacak!
  • 23.12.2017 10:04

TANAP’la Avrupa'nın gaz vanası artık Türkiye'nin elinde olacak!

Türkiye’yi Avrupa gazında önemli aktör haline dönüştürecek dev projede ilk test ...

TANAP Projesi'nde ilk etabın sonuna yaklaşıldı
  • 31.10.2017 09:45

TANAP Projesi'nde ilk etabın sonuna yaklaşıldı

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede "F ...

TANAP'ın yüzde 80'inden fazlası tamamlandı
  • 06.10.2017 12:48

TANAP'ın yüzde 80'inden fazlası tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "TANAP hesaplanandan daha erken ...

TANAP'ta işler takvime uygun yürütülüyor
  • 09.02.2017 14:48

TANAP'ta işler takvime uygun yürütülüyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi ...

TANAP ihalesini kazanan firma belli oldu
  • 17.02.2016 11:50

TANAP ihalesini kazanan firma belli oldu

TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. tarafından açılan Mühendislik, Tedarik ve Yapım İhale ...

'TANAP projesi Avrupa'daki dengeleri değiştirecek'
  • 04.12.2015 11:33

'TANAP projesi Avrupa'daki dengeleri değiştirecek'

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, düzenlenen ba ...