Sivriada imar planları iptal edildi!

Sivriada imar planları iptal edildi!

Sivriada’ya turistik tesis, otel projeleri ve planları mahkeme tarafından iptal edildi.

Yassıada ve Sivriada için açılan davalarda İstanbul 3 Numaralı Bölge İdare Mahkemesi, Sivriada'da başlatılması planlanan kongre ve turizm merkezi inşaatı hakkında bilirkişi raporu doğrultusunda iptal kararı verdi.

“Kültürel, ekolojik ve arkeolojik açıdan geri dönülmesi mümkün olmayan zararlar doğuracağı gerekçesiyle” verilen kararda Sivriada için yapılan tüm plan değişiklikler iptal oldu.

SİVRİADA

2014 yılı İstanbul 3. İdare Mahkemesi süreci

2014 yılında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 17.06.2013 tarih ve 6088 sayılı kararıyla onanan Sivriada, 1/5000 ölçekli G21-b-15-a ve G21-b-15-d, 1/1000 ölçekli G21-b-15-d-2-d ve G21-b-15-a-3-c pafta, 97 ada 1 parsel Sivriada'nın “askeri alan” kullanımından çıkarılarak “turizm ve kültürel tesis” alanına alınmasını öngören imar düzenlemesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı'nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemli açılan dava vardı.

Özetle; İmar planının iptali istemiyle açılan davada 3. İdare Mahkemesi planların yürütmesini durdurmuştu. Hazırlanan imar planlarında Bizans dönemine ait manastır ve sarnıcın plan paftalarına işlenmediği görülmüştü.
Mahkeme heyeti, verdiği kararda Sivriada için Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarını  İstanbul'un anayasası sayılan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'na (ÇDP) da aykırı buldu. Kararda, ÇDP'de adalar bütününün “meskun alan”, “orman alanı”, “doğa odaklı turizm alanları” ve “günübirlik rekreasyon alanları” fonksiyonunda yer aldığı belirtilmişti.

İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nin belirlediği bilirkişiler tarafından yapılan keşif sonrasında, “Adada bulunan ve kültürel varlık olarak tescillenen manastır, kilise ve sarnıçlar dahi yok sayılarak hazırlanan planlar için planlama ilkeleri, şehircilik esasları ve kamu yararına uygun olmadığı” sonucuna varılmıştı.

Plan katılımcı değil!

Bilirkişi heyetinin Bakanlık tarafından hazırlanan planın katılımcılıktan uzak olduğuna ilişkin eleştirileri de mahkeme kararında yer aldı. Plan hazırlama sürecinde “ilgili meslek odaları, STK'lar ve üniversitelerin ilgili bölümleri ile görüşülmediği” ifade edildi. Mahkeme, imar planlarının planlama ilkeleri, şehircilik esasları ve kamu yararına uygun olmadığına karar vermişti.

Kararda Sivriada için hazırlanan imar planında Kıyı Kanunu'nun hükümlerinin geçersiz sayıldığı belirtilirken bölgenin “Kıyı Kanunu'nun dışında tutulmasının kamu yararına ve Anayasa'ya aykırı olduğu” bildirilmişti. Yine kat ve yapı yüksekliklerinin sınırlandırılmaması koruma amaçlı uygulama imar planı esaslarına aykırı bulunmuştu.

Yassıada ve Sivriada'daki inşaat için STK'lar endişeli!

Sivil Toplum Kuruluşları; “Yassıada ve Sivriada'nın kültürel ve arkeolojik varlıkları için hiç bir koruma planı yapılmadan imar ve turizme açılması, adalarda delici ve vinçlerle çalışma yapılması bu adaların Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden bugüne uzanan tarihi varlıklarının yok edilmesi demektir. İstanbul 5 numaralı KVKBK iki adadaki inşai faaliyetler sırasında 8.5.2014 tarih ve 154 sayılı kararıyla müze müdürlüğü denetimini şart koşmuş olmasına rağmen inşaat hiç bir denetim olmadan devam etmektedir” diyerek endişelerini dile getirdiler.

Adagazetesi.com.tr

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan görüntüler
  • 28.05.2021 18:39

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan görüntüler

1960 askeri darbesinin ardından yargılamaların yapıldığı ve geçen yıl da tarihi ...

Marmara Denizi'ndeki müsilajın yoğunluk haritası çıkarıldı!
  • 12.06.2021 13:14

Marmara Denizi'ndeki müsilajın yoğunluk haritası çıkarıldı!

Gebze Teknik Üniversitesi, Marmara Denizi'ndeki müsilajın yoğunluk haritasının ç ...

İzmir'de konut satışları yüzde 250,9 oranında arttı
  • 15.07.2020 11:27

İzmir'de konut satışları yüzde 250,9 oranında arttı

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü, 2019 haziranda İzmir’de 3 bin 331 olan konut satışı, ...

Yazlık evlerde ısı ve su yalıtımı binanızı ve bütçenizi koruyor
  • 09.07.2020 11:34

Yazlık evlerde ısı ve su yalıtımı binanızı ve bütçenizi koruyor

İZODER; yazlık binaların ısı ve su yalıtımı uygulamalarıyla hem yaza hem de kışa ...

Demokrasi ve Özgürlük Adası için geri sayım başladı
  • 03.09.2018 15:34

Demokrasi ve Özgürlük Adası için geri sayım başladı

Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak yeniden düzenlenen Yassıada’daki çalışmalar Ş ...

Yassıada'da inşaat çalışmaları hızla ilerliyor
  • 12.08.2017 09:00

Yassıada'da inşaat çalışmaları hızla ilerliyor

Yassıada'da bir süredir devam eden müze ve dört yıldızlı otel inşaatının önümüzd ...