Şevket Çoruh'un 'Baba Sahne'si 1 Nisan'da açılıyor

Şevket Çoruh'un 'Baba Sahne'si 1 Nisan'da açılıyor

Ünlü oyuncu Şevket Çoruh, Kadıköy'de hayata geçireceği Baba Sahne’yi, 10 yıl önce kaybettiğimiz usta oyuncu Savaş Dinçel’in 75. doğum gününde açıyor.

Ünlü oyuncu Şevket Çoruh, tamamen kendi yatırımı olan ve büyük emeklerle İstanbul'un kültür sanat hayatına kazandırdığı Kadıköy'deki tiyatrosu Baba Sahne'yi, 10 yıl önce kaybettiğimiz ustası Savaş Dinçel'in 75. doğum gününde açıyor.

Çoruh, 1 Nisan Cumartesi akşamı açacağı tiyatrosuna “Baba Sahne” adını vermesini ise şu şekilde açıklıyor: “Kendimizi yetim hissetmemek için.”

Baba: 

Kızan, karışan, sinirlendiren. 
Koruyan, sarılan, özlenen; manası yokluğunda daha iyi anlaşılan kişi. Birçok dilde benzerlik gösteren kelime, ba çocuk sesinden türetilmiştir.

Sevilen oyuncu Şevket Çoruh, yaklaşık 2 yıl boyunca büyük emek harcayarak ve tamamen kendi yatırımıyla Kadıköy'de, İstanbul'a yeni bir tiyatro sahnesi kazandırdı. 2007'de hayatını kaybeden usta oyuncu Savaş Dinçel'in vefatının 10. yılında, 75. doğum gününde açılacak olan Baba Sahne, İstanbul'un sosyal ve kültürel hayatına çok önemli katkı sağlayacak.

Şevket Çoruh, Baba Sahne'nin açılışını 1 Nisan 2017, Cumartesi akşamı Dinçel'in oğlu Barış Dinçel, eski öğrencileri, torunu ve torunları sayılan, öğrencilerinin çocuklarıyla birlikte gerçekleştirecek. Usta oyuncunun doğum günü sahnede, hep birlikte kutlanacak. Gecede aynı zamanda, her yıl aynı tarihte Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencileri tarafından tiyatro alanında En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yazar ve En İyi Yönetmen kategorilerinde verilen Savaş Dinçel Ödülleri de sahiplerini bulacak. 

BABA SAHNE HAKKINDA

Tapuda “Tiyatro” olarak kayıtlı tek yer olma özelliği taşıyan mekan, binayı yapan müteahhit Mustafa Ekşioğlu tarafından tiyatro sahnesi olarak yapılmış ve tapuya bu şekilde kaydettirilmiş. İlk kez 1967 yılında Yıldırım Önal Kadıköy İl Tiyatrosu adıyla oyunların oynandığı mekanda, daha sonra Abdurrahman Palay, Nezih Tuncay, Ani İpekkaya-Çetin İpekkaya gibi birçok usta sahne aldı. İlerleyen dönemlerde sinema, ateri salonu, oyun alanı olarak yeniden düzenlenen ve kullanılan mekanın mülkünü Şevket Çoruh, 27 Mart 2015 tarihinde, Dünya Tiyatro Günü'nde satın aldı. Mekanı, ilk röleve çizimlerine uygun olarak asıl yapım nedeni olan tiyatroya dönüştürmeyi hedefleyen ünlü oyuncu böylece İstanbul'a 232 koltuk kapasiteli muhteşem bir salon kazandırdı. Baba Sahne, iki fuaye alanı, kafeteryası, özenle hazırlanan teknik alt yapısı, havalandırması, (PA) ses sistemi, ışık sistemi ve ekipmanıyla tiyatro oyunlarının yanı sıra İstanbul'un kapalı konser alanları arasında da yerini alacak.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Şevket Çoruh'un 'Baba Sahne'sine büyük destek!
  • 13.04.2017 14:25

Şevket Çoruh'un 'Baba Sahne'sine büyük destek!

Şevket Çoruh'un 7 milyon lira kredi çekerek hayata geçirdiği Baba Sahne, eski eş ...

Şevket Çoruh'un 'Baba Sahne'si 1 Nisan'da açılıyor
  • 28.03.2017 10:27

Şevket Çoruh'un 'Baba Sahne'si 1 Nisan'da açılıyor

Ünlü oyuncu Şevket Çoruh, Kadıköy'de hayata geçireceği Baba Sahne’yi, 10 yıl önc ...

Şevket Çoruh 3 evini sattı, parasını tiyatroya yatırdı
  • 21.03.2017 09:57

Şevket Çoruh 3 evini sattı, parasını tiyatroya yatırdı

Ünlü oyuncu Şevket Çoruh, hayalini gerçekleştirmek için 22 yıllık birikimini tiy ...

Müjdat Gezen, Bursa'da sanat merkezi açtı!
  • 01.12.2011 13:18

Müjdat Gezen, Bursa'da sanat merkezi açtı!

Ünlü sanatçı Müjdat Gezen, Bursa Nilüfer'de sanat merkezi açtı. Açılışa birçok ü ...