Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu Havalimanı ile 45 tesisin açılışını yaptı!

Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu Havalimanı ile 45 tesisin açılışını yaptı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kastamonu Havalimanı'nın da aralarında yer aldığı 45 tesisin toplu açılışını yaptı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ilgaz Dağı'nı toplam 10 kilometrelik iki tünel şeklinde deldiklerini belirterek, "Kastamonu'yu Çankırı'yla buluşturuyoruz. 2 bin kilometresi bitti. İnşallah 2015 yılında Kastamonu Çankırı'yla komşu kapısı haline geliyor" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kastamonu Havalimanı'nın da aralarında yer aldığı 45 tesisin toplu açılışını yaptı.

Bakan Yıldırım, havalimanında düzenlenen törende, Kastamonu'nun tarihi bir günü yaşadığını belirterek, “Kastamonu 54 yıl sonra havaalanıyor” diye konuştu.

Hayvancılığın, turizmin, doğanın ve madenciliğin merkezi Kastamonu'nun artık gökyüzüyle de buluştuğunu dile getiren Yıldırım, havalimanının Kastamonu'ya hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Bakan Yıldırım, Kastamonu'nun bu havalimanını çok beklediğini belirterek, şöyle devam etti:

“1959 ‘da bir deneme yapıldı olmadı, 1990'da bir deneme daha yapıldı yine olmadı.  2010'da talimat verdiniz; 'Kastamonu Havalimanı 2 yıl içinde bitirilecek ve Kastamonuluların da ayağı yerden kesilecek' dediniz. Bugün, o gündür. Bugün, Kastamonu için havayolunun halkın yolu olduğu dediğiniz gündür. Bugünü Kastamonularla paylaşmanın mutluğunu yaşıyoruz."

Kastamonu'nun ülkenin, vatanın bütünlüğü için şehitler veren bir il olduğunu vurgulayan Yıldırım,  “Kastamonu Mustafa Salimlerin, Mustafa Nurilerin, Şehit Şerife Bacıların yurdudur. Bu ülke için hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi de bu mübarek ramazan vesilesiyle bir kez daha şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Çankırı ile komşu kapısı olacak

Yıldırım, Türkiye'nin en zengin bakır yataklarının Kastamonu'da bulunduğuna işaret ederek, Kurtuluş Savaşı'na büyük lojistik desteğin verildiği 1,5 asırlık tarihe sahip İnebolu'nun da kentin sınırları içerisinde olduğunu hatırlattı.

Ilgaz Dağı'nın kış aylarında dumanıyla adeta geçit vermediğine değinen Yıldırım,  şöyle konuştu:

"Sayın Başbakanımız, şimdi o sorunu da sizin talimatınızla çözüyoruz.  Ilgaz Dağı'nı toplam 10 kilometrelik iki tünel şeklinde deliyoruz, Kastamonu'yu Çankırı'yla buluşturuyoruz. 2 bin kilometresi bitti. İnşallah 2015 yılında Kastamonu Çankırı'yla komşu kapısı haline geliyor.

Hükümetimiz döneminde bölünmüş yollar projesinden Kastamonu da nasibini aldı. Kastamonu'da 2002 yılında bölünmüş yol çok azdı. Bugün Kastamonu'da bölünmüş yol miktarını 47 kilometreden 256 kilometreye çıkardık. 37 köprü yaptık. Bunlar için 858 milyon lira harcama yaptık, Kastamonu'ya helali hoş olsun."

Bakan Yıldırım,  Kastamonu'da devam eden onlarca projeleri bulunduğunu belirterek, şehri tüm komşu illerle bölünmüş yollarla birleştirmek, ilçe yollarını yüksek standarda ulaştırmak ve Kastamonu'nun doğu çevre yolunu hizmete almak için gün saydıklarını bildirdi.

Son 10 yıldır “ 2 günü aynı olan zarardadır” anlaşıyla milletin yüzünü güldürmek, hayatını kolaylaştırmak için çalıştıklarını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"50 yıllık rüyaları gerçeğe dönüştürdük, Bizim icraatlarımızdan muhalefet rahatsız oluyormuş. İnşaatlarda 'çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz' yazar. Biz, bunuTürkiye'de 3 bin 600 şantiyede 'Yaptığımız yollar, havaalanları, tren yolları için muhalefete verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı sizlerden özür diliyoruz' diye değiştirdik."

Kastamonu Valiliği'nin ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün birlikte örnek bir çalışma yaparak, havalimanını kısa sürede hizmete hazır hale getirdiğini belirten Yıldırım, emeği geçenlere teşekkür etti.

Tamer Toğanaş, Murat Taydaş/AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Kurum: "Artık afetlerin altında kalmayan bir Türkiye var"
  • 14.09.2021 11:28

Bakan Kurum: "Artık afetlerin altında kalmayan bir Türkiye var"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu Bozkurt'ta konuştu.   ...

Bakan Kurum, Ortahisar Millet Bahçesi'ni ziyaret etti
  • 03.09.2021 17:36

Bakan Kurum, Ortahisar Millet Bahçesi'ni ziyaret etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yı ...

İstanbul havalimanlarında Kurban Bayramı tatili dönüş yoğunluğu
  • 25.07.2021 13:10

İstanbul havalimanlarında Kurban Bayramı tatili dönüş yoğunluğu

Bayramı memleketlerinde, yurt içi ve dışında tatil merkezlerinde geçirenler, sab ...

Gümüşhane-Bayburt Havalimanı'nda son durum
  • 27.08.2021 17:47

Gümüşhane-Bayburt Havalimanı'nda son durum

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, projenin Gümüşhane ve Bayburt için önemine de ...

Bakan Kurum, Bozkurt'ta incelemelerini sürdürdü
  • 26.08.2021 13:01

Bakan Kurum, Bozkurt'ta incelemelerini sürdürdü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun ...

Kastamonu Bozkurt'tan 13 bin kamyon çamur çıkarıldı!
  • 26.08.2021 09:33

Kastamonu Bozkurt'tan 13 bin kamyon çamur çıkarıldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ...