Kilyos sahilindeki atıklar temizleniyor

Kilyos sahilindeki atıklar temizleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, kilyos sahilini temizleme projesi başlattı.

“Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi” projesini Saraçhane Belediye Sarayı'nda basın mensuplarına tanıtan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, törende gazetecilerin İstanbul gündemine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Kilyos'ta büyük bölümü denizden gelen atıkları çevreye saygısı olmayanların getirip boca ettiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “İBB olarak hafriyat kamyonlarına çip takarak damperini kaldırdığı noktayı gösteren bir sistem kurduk. Bu kirliliğin kaynağı bulunmaya çalışılıyor. Sahili temizlemenin bize maliyeti çok yüksek. ‘3 kuruş kar edeceğim' diye buraya çöp döken insan, bu kentlinin cebinden bedel ödetiyor. İBB ekipleri 2-3 günden beri çok yoğun bir şekilde Kilyos sahilinde çalışıyor” diye konuştu.

Denizden şimdiye kadar 20 ton atık çıkarttıklarını ve dip taraması yaparak denizin dibine batan atıkları da çıkartacaklarını aktaran Kadir Topbaş, temizleme çalışmalarının 2 gün daha süreceğini söyledi.

Vatan Caddesi'ne AVM izni vermedik

İBB'nin Vatan Caddesi'ndeki arsasına yönelik soruları da cevaplandıran Başkan Topbaş, “Üzüldüğümü belirtmek isterim. Sosyal medyadaki asılsız iddialarla ilgili yargı süreçleri başlatıldı. İstanbulluların bana olan bir güveni var, bu sebepten 3 dönemdir başkanlık yapıyorum. Meyveli ağaç taşlanır. Bütün prosedürlere uygun bir şekilde, İstanbulluların menfaatlerini her şeyin üzerinde tutarak değerlendirmeler yapıldı. Birileri faklı değerlendirmeler yapıyor. Oraya AVM yapmak istendi, izin vermedik. İstanbulluların şahsıma bir güven duygusu var, bu güveni kimseye istismar ettirmem. Bu kentin aleyhine hiçbir kararı belediyemiz kabul etmez, onaylamaz. Bu arsanın imar izni var. Ama meydan kalsın, boş kalsın hatta daha da genişletelim. Halkın kullanacağı bir hale getirilsin. Oraya rahatsız edecek bir şey yapmak istemeyiz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Topbaş, 3. Havalimanı şantiyesinde başkonsoloslarla buluştu!
  • 25.05.2017 14:26

Topbaş, 3. Havalimanı şantiyesinde başkonsoloslarla buluştu!

Kadir Topbaş, inşaatı devam eden 3. Havalimanı şantiyesinde büyükelçilerden sonr ...

Beyoğlu'na 91.2 milyon liralık yatırım!
  • 31.03.2017 16:47

Beyoğlu'na 91.2 milyon liralık yatırım!

Beyoğlu'nda düzenlenecek olan toplu açılış törenine İBB Başkanı Kadir Toptaş ve ...

Fatih Vezneciler’den 3. Havalimanına metro hattı yapılacak
  • 20.03.2017 15:25

Fatih Vezneciler’den 3. Havalimanına metro hattı yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, katıldığı programda Veznecile ...

Kilyos sahilindeki atıklar temizleniyor
  • 09.03.2017 16:18

Kilyos sahilindeki atıklar temizleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, kilyos sahilini temizle ...