Karayollarını kullanacaklara bayram alarmı!

Karayollarını kullanacaklara bayram alarmı!

Karayolları Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı yaklaşırken ulaşımda karşılaşılabilecek sorunların en aza indirilmesi amacıyla ek önlemler aldı.

Kurban Bayramı tatiline sayılı günler kala bayramda karayolu ağını kullanacak sürücüler için hayati önem taşıyan tedbirler almak amacıyla kollar sıvandı. Karayolları Genel Müdürlüğü; sorumluluğundaki otoyollar ile devlet ve il yollarında vatandaşların rahat ve huzur içinde seyahat edebilmelerini sağlamak, olası trafik kazalarının önüne geçebilmek için tatil süresince; özellikle trafiği yoğun olan tatil yörelerine gidiş ve dönüş güzergâhları için bir dizi ek tedbir aldı. Bu kapsamda;

  • Bayram trafiğini etkilememek için; yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları devam eden kesimlerde 19 - 27 Eylül tarihleri arasında, zorunlu olmadıkça çalışmalara ara verilecek.
  • Yapım, bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiği, değişik nedenlerle yolun fiziki standartlarının düşük olduğu kesimlerde, standartlara uygun olarak uyarıcı trafik işaretlemesi yapılacak ve daha önce yapılmış olanlar yeniden gözden geçirilecek. Ayrıca, servis yolları standartlara uygun hale getirilerek işaretlemelerin daha sık ve kontrollü olarak yapılması ve noksanların giderilmesi sağlanacak.
  • Bir bölümü kapalı, diğer bölümü iki yönlü trafiğe açık olan bölünmüş yollarda, sürücülerin dikkatini çekmek amacıyla uyarı işaretleri belirli aralıklarla tekrarlanacak.
  • Yol güzergahlarındaki noksan trafik işaret levhaları, kenar dikmeleri ve reflektif malzemeleri tamamlanacak, kirlenmiş olanlar yıkanacak ve düzeltilecek. 
  • Çalışmaların tamamlandığı kesimlerde bu çalışma ile ilgili trafik işaret levhaları kaldırılacak, sel sularının taşıt yolundan aştığı sınırlı ve istisnai durumlarda taşıt yolu kenarına su seviyesinin üzerinde olacak şekilde sık aralıklarla kaplama sınırlayıcı konulacak.
  • Taşıt yolunda değişik nedenlerle meydana gelen daralmalar ve heyelan nedeniyle trafiğe elverişli olmayan kısımlar, kaplama sınırlayıcısı ile işaretlenecek.
  • 19 - 27 Eylül tarihleri arasında, trafiği yoğun olan tatil yöresine gidiş ve dönüş güzergâhlarında ek önlemler alınırken; otoyollar başta olmak üzere trafik yoğunluğu fazla olan devlet yollarında çeşitli nedenlerle şerit sayısında eksilme varsa şeritlerin tamamının trafiğe açılması sağlanacak.

Karayolu çalışanları nöbette

Kurban Bayramı tatilini değerlendirmek için yollara koyulan vatandaşların yol ve can güvenliğini sağlamak amacıyla Karayolları çalışanları bayram tatili süresince de nöbet tutacak. Şube Şefliklerinde ve Otoyol Bakım İşletme Şefliklerinde görevlendirilecek bakım ve trafik görevlileri trafiğin yoğun olduğu pik saatlerde, resmi araçlarının tepe lambaları ve farları yanar durumda, vatandaşa hizmet için yollarda seyir halinde olacak.

Trafik canavarı olmayın

Bayram tatilinde vatandaşların rahat ve huzur içinde seyahat edebilmelerini sağlamak ve trafik kazalarını asgari seviyeye indirmek amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğünce alınan önlemlerin yanı sıra, sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlar da büyük önem taşıyor.

Sürücülerin; 

Yol yapım, bakım ve onarımının yapıldığı yol kesimlerindeki uyarı levha ve işaret ile işaretçilere uymaları, belirtilen hız limitini aşmamaları,

Tatil gidiş ve dönüşlerinde aynı gün ve saatte yola çıkmaları belli güzergâhlarda yol kapasitesinin üzerinde trafik yoğunluğu oluşturacağından, seyahatlerini gün içinde uygun saatlere yayarak aceleci ve telaşlı davranışlardan kaçınmaları,

Herhangi bir nedenle trafiğin durması halinde, bulunulan şeritte kalarak,  şerit ihlali yapmamaları,

Uzun mesafeli seyahatler için araçların bakımını yaptırmaları ve yeterli yakıt almaları,

Araç kapasitesinin üstünde yük ve yolcu almamaları,

Aşırı yağış alan bölgelerde ani heyelan ve çökme durumuna karşı dikkatli olmaları,

Hava, yol, araç ve psikolojik durumlarını dikkate almaları, yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları, cep telefonu ve sigara gibi dikkati dağıtacak öğelerden kaçınmaları, yolculuk sırasında mutlaka emniyet kemeri takmaları gerekiyor.

Alternatif güzergahları kullanın

Sürücülerin yola çıkmadan önce yol durumu hakkında, Karayolları Yol Danışma Biriminin 0 312 415 88 00 ve 425 47 12 no'lu telefonlarından veya ücretsiz Alo 159 hattından; KGM'nin internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde hizmete giren “Güzergah Analizi” programından ve “Yol Durumu” sayfalarından bilgi edinerek mümkünse alternatif güzergahları kullanmaları önemle tavsiye ediliyor.

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kurban Bayramı için yola çıkan İstanbullulara trafik sürprizi!
  • 19.09.2015 12:32

Kurban Bayramı için yola çıkan İstanbullulara trafik sürprizi!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde erkenden tatile çıkan İstanbullular, yoğun bir ...

Karayollarını kullanacaklara bayram alarmı!
  • 18.09.2015 11:11

Karayollarını kullanacaklara bayram alarmı!

Karayolları Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı yaklaşırken ulaşımda karşılaşılabi ...

Kurban Bayramı’nda biri sizi gözetliyor! Havadan ceza kapıda...
  • 25.09.2014 14:08

Kurban Bayramı’nda biri sizi gözetliyor! Havadan ceza kapıda...

Kurban Bayramı tatilinde oluşacak trafik yoğunluğunun giderilmesi için polis hel ...