Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tünel daha hizmete girdi!

Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tünel daha hizmete girdi!

Yaklaşık 2,5 milyar liraya mal olması beklenen Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tünel daha bugün hizmete girdi.

Trabzon'da kamulaştırma maliyetleri dahil olmak üzere yaklaşık 2,5 milyar liraya mal olması beklenen Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tünel daha bugün hizmete girdi. 

Temeli 2011 yılının Mayıs ayında atılan ve yapımı 7 yıldır süren toplam 24 kilometre uzunluğunda 2x3 şeritli bölünmüş yol olarak yapımı devam eden Kanunu Bulvarı Projesi'nde 12 köprülü kavşak, toplam uzunluğu 6,5 kilometre olan 8 çift tüp ve 441 metre uzunluğunda 1 tek tüp olmak üzere toplam 17 tünel ve toplam uzunluğu 7 bin 888 metre olan 55 köprü bulunuyor. Şuana kadar yaklaşık 1,5 milyar kamulaştırma bedeli ödendiği öğrenilen Kanuni Bulvarı kapsamında, güzergahın tamamına ait işleri kapsayacak projenin 1,1 milyar liralık ihalesi de geçtiğimiz yıl gerçekleştirilmişti.

Trabzon'un Yıldızlı mevkiinden başlayıp Trabzon-Maçka Yolu Gözalan mevkiinde son bulacak bulvar inşaatında toplam uzunlukları yaklaşık 10 km olan ve delme çalışmaları devam eden Boztepe tüneli ve Bahçecik tünelleri de var. Bu tünellerin yanı sıra proje bünyesinde 0,4 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 1 Tüneli, 0,3 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 2 Tüneli, 0,5 km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 1 Tüneli , 0,75 Km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 2 Tüneli de yer alıyor. Trabzon'un trafik sorununu önemli oranda çözmesi beklenen 3 gidiş-gelişli projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımları da bulunuyor.

TÜNELİ KULLANAN VATANDAŞLAR ÇOK MEMNUN

Yapımı süren proje kapsamında 15 ay önce hizmete giren Akyazı Tüneli içerisinden başka bir tüple ayrılan Beşirli tünelinin hizmete girmesi için sabah saatlerinden itibaren Karayolları ekipleri, tünel boyunca son rötuşları yaparken tünel girişindeki dubaları ve levhaları kaldırarak saat 12.00'dan itibaren yolun trafiğe açılmasını sağladılar. Tüneli ilk kez kullanan vatandaşlar Akyazı Tüneli içerisinden başka bir tüple Beşirli Tüneli'ne geçerken, şaşkınlıklarını ve memnuniyetlerini gizleyemediler.

Öte yandan Akyazı bağlantı tüneli ve Beşirli tünelinin trafiğe açılması ile Kanuni Bulvarı yolunun Eski Devlet Sahil yolu, Şenol Güneş Spor Kompleksi ve Karadeniz Sahil Yolu'na bağlantısı tümüyle sağlanmış oldu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kanuni Bulvarı Projesi'nin yüzde 60'lık bölümü tamamlandı
  • 22.02.2021 11:05

Kanuni Bulvarı Projesi'nin yüzde 60'lık bölümü tamamlandı

Trabzon merkezi ve Karadeniz Sahil Yolu'nun şehir geçişindeki trafik yükünü raha ...

Trabzon’da 23 kilometrelik güzergah üzerine 17 tünel!
  • 25.06.2018 09:37

Trabzon’da 23 kilometrelik güzergah üzerine 17 tünel!

Trabzon’da yapımına başlanan 23,7 kilometrelik Kanuni Bulvarı projesi ile kent t ...

Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tünel daha hizmete girdi!
  • 04.04.2018 09:22

Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tünel daha hizmete girdi!

Yaklaşık 2,5 milyar liraya mal olması beklenen Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tü ...

Akyazı Tüneli'nde sona gelindi!
  • 30.03.2016 13:04

Akyazı Tüneli'nde sona gelindi!

Yangın, kaza gibi acil durumlarda araçlara iki tüp arasında geçiş imkanı sağlanm ...